fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensku hrozí nebezpečný mrznúci dážď. Bude aj snežiť

Na Slovensku panuje prvý, chladnejší, môžeme povedať takmer zimný víkend. Nachádzame sa totiž v studenom vzduchu, ktorý nad našu oblasť zatiekol od severozápadu, no na začiatku týždňa môže tento studený vzduch poriadne skomplikovať situáciu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na našom území máme opäť chladnejšie počasie. Môže za to prepad studeného vzduchu, ktorý sa nad našu oblasť dostal až z oblasti Grónska. Vďaka tomu máme aktuálne na Slovensku mierne podpriemerné teploty.

V tomto vzduchu sa súčasne do našej oblasti rozšírila tlaková výš, ktorá aktuálne dominuje nad našou oblasťou a má vplyv na vývoj počasia u nás a bude mať až do pondelka.

Cez naše územie postupovať studený front

V prvý pracovný týždeň sa však črtá nebezpečné počasie. V popoludňajších a vo večerných hodinách by cez našu oblasť mal postupovať studený front, ktorý môže dosť zásadne skomplikovať situáciu na našom území. Čo sa chystá?

Numerické modely avizujú, že od severu bude cez naše územie postupovať studený front. Problémom je však to, že zajtra sa k nám dostane od západu prechodne teplejší vzduch. Teplota v hladine 850 hPa, cca 1500 m n.m., ktorá je dosť určujúca pre skupenstvo zrážok, vystúpi až na +2 °C. Aby sa sneženie objavilo aj v nižších polohách, tak by teplota v tejto hladine mala dosahovať teplotu okolo -5 °C.

Prečítajte si tiež:
Suché počasie skončí najskôr v závere týždňa. Doraziť môžu búrky

Stane sa tak teda to, že v nedeľu sa nad naše územie natlačí teplejší vzduch, ktorý sa však prejaví predovšetkým vo vyšších polohách, teda na horách, zatiaľ čo v nižších polohách sa bude stále udržiavať chladný vzduch.

Nebezpečné mrznúce zrážky

V pondelok do takéhoto prostredia dorazí studený front so zrážkami a keďže vo vyšších polohách bude teplota nad nulou a v nižších polohách teplota okolo nuly, prípadne slabo pod nulou, tak hrozia nebezpečné mrznúce zrážky.

V pondelok popoludní tak treba počítať s tým, že od severu dorazia zrážky, no keďže v nižších polohách bude mrznúť, prípadne slabo pod nulou, zrážky budú namŕzať.

Na nižšie priloženej mape môžete červenou farbou vidieť oblasti s predpokladaným výskytom mrznúcich zrážok. Oblasti so zelenou farbou značia dážď a v oblastiach s modrou farbou bude snežiť.

Po chladnom a slnečnom víkende sa tak pripravte na to, že v pondelok to popoludní na cestách môže byť poriadne nebezpečné a hrozí poľadovica. Aj v oblastiach, kde by len pršalo prinesú nebezpečie nočné hodiny. Za týmto studeným frontom k nám totiž začne od severu opäť zatekať studený vzduch a teploty budú klesať pod bod mrazu. Mokré vozovky tak môžu v noci na utorok namŕzať.

Prečítajte si tiež:
Teploty budú nad +30 °C. Od štvrtka zasiahnu Slovensko ďalšie silné búrky
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií