fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Strednú Európu zasiahnu poriadne búrky, môžu sa objaviť aj tornáda

V priebehu utorka sa očakáva v strednej Európe nepriaznivé počasie. Vyskytnú sa veľmi silné búrky, ktoré môžu spôsobiť aj škody. V Česku, Nemecku a vo Švajčiarsku sa môže objaviť aj tornádo.

Máte tip? napíšte nám mailom

V oblasti Francúzska sa nachádza tlaková níž vo vyšších vrstvách ovzdušia. Tá prináša do oblasti nezvyčajne studený vzduch, no zároveň sa po jej prednej strane dostáva do oblasti strednej Európy teplý, vlhký a nestabilný vzduch.

V súvislosti s touto tlakovou nížou zasiahnu viaceré krajiny intenzívne búrky. Tie prinesú veľké krúpy, prívalové zrážky, silný nárazový vietor, no vylúčený nie je ani vznik tornáda.

Vo večerných hodinách následne začne postupovať studený front, ktorý prinesie ďalší búrkový systém.

Prvé búrky už skoro ráno, šanca aj na tornáda

Prvé výraznejšie búrky sa začnú tvoriť už počas noci z pondelka na utorok. V oblasti južného Nemecka začnú počas noci vznikať supercelárne búrky, ktoré nad ránom postúpia do oblasti juhozápadného Česka a západného Rakúska.

Tieto búrky sa budú vyskytovať vo veľmi vlhkom vzduchu. Zároveň sa očakáva aj silné, juhozápadné výškové prúdenie a priaznivé bude takisto aj stáčanie vetra v najspodnejších hladinách ovzdušia.

Najmä ráno a skoro dopoludnia sú tak veľmi dobré podmienky pre vznik superciel. Tie môžu vzhľadom na vysokú vlhkosť priniesť najmä úhrny zrážok za krátku dobu.

Prečítajte si tiež:
Búrky v Európe: Padali krúpy s priemerom 10 cm

Podmienky v najspodnejších vrstvách troposféry budú pred príchodom studeného frontu vhodné aj pre vznik tornáda.

Tieto podmienky platia najmä vo Švajčiarsku, južnom Nemecku a na západe Česka.

Predpoveď búrok podľa služby ESTOFEX, zdroj: Estofex.org
Predpoveď búrok podľa služby ESTOFEX, zdroj: Estofex.org

Prakticky každá búrka pred príchodom studeného frontu bude mať tendenciu stať sa supercelou a priniesť vyššie spomínané prejavy počasia.

Večer dorazí búrkový komplex a silný vietor

V priebehu dňa sa budú búrky tvoriť najmä na juhu Nemecka a na západe Rakúska. Tieto búrky budú najskôr supercelárne, no popoludní dorazí front a pretvoria sa skôr do zhlukov viacerých búrok – multiciel.

Tieto búrky budú najskôr vzhľadom na mimoriadne vysokú vlhkosť prinášať najmä prívalové zrážky a krupobitie.

V priebehu popoludnia sa očakáva na juhovýchode Nemecka a západe Rakúska vznik mezoškálového búrkového systému (MCS). Na jeho čele by sa mala sformovať aktívna línia búrok.

Tento systém začne následne vo večerných hodinách a neskorých večerných hodinách postupovať cez západnú polovicu Česka. Počas svojej existencie bude prinášať predovšetkým prívalové zrážky a silný nárazový vietor.

S prichádzajúcim večerom bude zároveň klesať šanca na krupobitie, tornáda a aj silný vietor. V priebehu noci by mal byť hlavným nebezpečným javom prívalový lejak.

Prečítajte si tiež:
POZOR! Slovensko zasiahnu silné búrky po horúčavách s teplotami do +35 °C

Búrky ojedinele aj na Slovensku

Počas dňa sa vo východnej časti Karpatského oblúku labilizuje vzduch. Zároveň sa tam bude nachádzať aj priaznivý strih vetra.

Na krajnom juhovýchode Poľska, na východe Slovenska, v západnej Ukrajine, v Rumunsku a v Moldavsku sa môžu počas dňa vytvoriť aj intenzívne búrky. Tie budú postupovať ďalej na juhovýchod a priniesť by mali najmä veľké krúpy a silný nárazový vietor.

Na Slovensku by sa mali tieto búrky vyskytnúť len ojedinele, v hornatých oblastiach na krajnom severovýchode a východe územia.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií