fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Študenti z Trnavy nakrútili film za 24 hodín: veľmi málo ľudí vie o tom, že nejaký Tourettov syndróm existuje

Máte tip? napíšte nám mailom

Študenti z Univerzity sv. Cyrila a Metoda nakrútili krátky film o Tourettovom syndróme. Všetko im trvalo 24 hodín.

Svoj film zapojili do študentského festivalu filmu a videa FREJM. Od jeho organizátorov dostal každý zo zaregistrovaných zopár indícií, ktoré museli dodržať. Na nakrútenie filmu mali všetci len 24 hodín. Na to, ako sa im video podarilo nakrútiť, sme sa opýtali Samuela Miškova.

Aké boli podmienky súťaže?

O 10:00 vo štvrtok sme dostali zadanie. Boli to dve slová: fascinátor, čo bola tá vec na hlave a slovo sprcha. Každá zo zúčastnených skupín dostala aj dve repliky, ktoré musela vo videu použiť. Jedna znela: „I had really bad feelings about it,“ vrátane prekladu. Druhá: „Kto ti dal rozum?“ Repliky mala každá skupina rovnaké a všetky musela použiť vo videu.

Ako vznikol námet na film Syndróm náhoda?

Natočiť vážne video je veľmi ťažké. Ak sa niekto snaží nakrútiť niečo seriózne, je to väčšinou skôr trápne, zvláštne alebo smiešne. Preto sme si povedali, že neideme do ničoho vážneho. Chceli sme použiť trochu čierneho humoru. Na druhej strane sme si z tých ľudí trpiacich Tourettovým syndrómom nechceli uťahovať.

Prečítajte si tiež:
Slovák vytvoril sci-fi film, ktorý nesie silné posolstvo. Z jeho grafiky navyše padnete na zadok

Nechceli sme byť drzí a vysmievať sa niekomu. Chceli sme to urobiť tak pol na pol. Nech sa ľudia zabavia obsahom, ale nech si aj uvedomia, že ide o vážnejší spoločenský problém.

Čo ste chceli svojim filmom dosiahnuť?

Chceli sme poukázať na to, že hoci má nejaká choroba prejavy, ktoré sa väčšine ľudí zdá vtipná, v konečnom dôsledku to nie je až taká sranda. Veľmi málo ľudí vie o tom, že nejaký Tourettov syndróm existuje. Primálo sa o ňom hovorí. Komukoľvek sa môže stať, že na takého človeka narazí a pomyslí si o ňom čokoľvek negatívne len preto, lebo o tejto poruche nevie. Chceme, aby sa to dostalo do povedomia a aby si ľudia uvedomili, že niečo takéto existuje.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií