Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trnava ožije študentským filmovým festivalom! FREJM 2019 bude Oscarový

Ani tento rok sa FMK UCM v Trnave nezaobíde bez Študentského festivalu filmu & videa – FREJM. Súťažné kategórie, prednášky z oblasti filmu a audiovízie, diskusie a premietania. Toto všetko na vás čaká v stredu 24. apríla 2019 v Kine OKO, na Námestí J. Herdu 2 v Trnave!

Študentská filmová a audiovizuálna tvorba je na FMK UCM v Trnave samozrejmosťou. Kreatívne ateliéry či praktické predmety dávajú študentom priestor na sebarealizáciu a rozvoj kreatívneho ducha. Aj z týchto dôvodov vznikla myšlienka o zorganizovaní festivalu. Takto vznikol FREJM.

Pozrite si aftermovie z minulého roka:

Nový imidž, nový rozmer

Festivalový koncept úspešne fungoval niekoľko rokov, no potom upadol do zabudnutia. Zmena prišla až minulý akademický rok. Filmovú tradíciu sa opäť rozhodli obnoviť doktorandi FMK UCM v Trnave Ján Proner a Ivan Rokošný. „Koncept festivalu fungoval na FMK niekoľko rokov. Postupom času však stratil náboj a organizoval sa už len zriedka. Študenti, ktorí ho organizovali vyštudovali, z fakulty odišli a festival padol do zabudnutia. Preto sme sa rozhodli, že ho prinesieme späť a dáme mu nový imidž. Navyše, k tvorbe videa a k filmom máme veľmi blízko, sú súčasťou nášho každodenného života. Aj preto sme sa rozhodli, že podporíme tvorbu mladých filmárov na našej fakulte.“

Minuloročný, nultý ročník obnoveného festivalu predstavil bohatý, 2-dňový program. Prednášky z oblasti produkcie, video tvorby, freelancingu či filmového PR sa striedali s premietaním videí a krátkych filmov študentov FMK. Nechýbali ani sekcie zahraničných filmov z Berlína (Berlin SFF) a Krakowa (ETUIDA&ANIMA). Zlatým klincom programu boli diskusie s režisérmi Petrom Bebjakom (film Čiara) a Lacom Halamom, ktorého film Dubček si mohli návštevníci festivalu pozrieť aj v Kine OKO.

FREJM 2019
Diskusia s Petrom Bebjakom. Zdroj: frejm.sk

„HOW TO“ študentský filmový festival?

Po určení jasného harmonogramu sa ide na ostro. Komunikácia smerom von sa stupňuje, predstavujeme program a zverejňujeme všetky podstatné informácie. Ivan R. hovorí, že najviac dá zabrať samotná časová náročnosť organizácie FREJM-u: „Časovo je to trochu vyčerpávajúce, keďže isté veci treba riešiť ad hoc. Hoci sa filmy na festival zbierajú a hodnotia priebežne, niektorí študenti svoju tvorbu posielajú na poslednú chvíľu. Takže komisia, ktorá má na starosti výber finálových súťažných snímok toho pred festivalom veľa nenaspí.“

FREJM 2019
Zdroj: frejm.sk

Mladé generácie vs. filmový potenciál

Filmová tvorba na Slovensku sa síce pomaly, ale predsa uberá zaujímavým smerom. Veľa mladých, nezávislých filmárov má chuť točiť. Okrem toho sa neboja vyskúšať domáce či zahraničné školy. K úrovni dnešnej filmovej generácie sa vyjadril Ivan Rokošný: „Keď sa pomyselne vrátim do minuloročného FREJM-u, videli sme nielen veľký potenciál, ale najmä chuť točiť niečo vlastné, autorské. Veľa študentov ukázalo nadšenie pre film. Už pri mladších ročníkoch bolo evidentné, že ich film baví. Starší v niektorých prípadoch zasa preukázali aj nepopierateľnú kvalitu, ktorá sa môže rovnať s kvalitou filmov s 10-násobným rozpočtom. Pevne verím, že úroveň tohtoročných filmov bude minimálne rovnaká, ak nie ešte lepšia.“

FREJM 2019
Zdroj: frejm.sk

Čo prinesie FREJM 2019?

Rovnako ako minulý rok, aj tento na všetkých nadšencov čaká bohatý program. Účastníci FREJM-u sa môžu tešiť na premietanie súťažnej tvorby študentov, chýbať nebude filmový kvíz či prednášky a diskusie z oblasti audiovízie. Zaujímavá bude prednáška o crowdfundingu, ako novom spôsobe financovania filmu.

Najväčším lákadlom tohtoročného FREJMu bude premietanie študentského dokumentárneho filmu Ojmiakon: Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta od talentovaného Košičana Dominika Bariho. Film sa dostal do oficiálnych selekcií na filmových festivaloch v Los Angeles, Prahe, Berlíne či Ríme. Získal hneď niekoľko ocenení, taktiež bol kvalifikovaný Americkou filmovou akadémiou na Oscara v kategórii „Krátky dokument.“ Príbeh zobrazuje život izolovanej dediny, ktorá sa nachádza ďaleko na severe Sibíri. Zaujal natoľko, že jeho propagáciu podporila aj nadácia Leonarda Dicapria FDN a veľké nadnárodné korporácie ako GoPro či švédska Fjällräven.

Na záver festivalu na účastníkov festivalu čaká diskusia s Marošom Hečkom, scenáristom filmu Kandidát a samotné premietanie tohto filmu. 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií