Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svetlo si vyrába sama! TOTO ste (možno) o svätojánskej muške nevedeli

Pre niekoho možno mýtus, pre iných pekné spomienky na detstvo, keď po večeroch v záhrade naháňali svätojánske mušky. Kam sa podeli a ako to, že svietia?

Svetluška, ľudovo nazývaná svätojánska muška, patrí medzi živočíchy, ktoré si vedia vyrobiť svetlo. Tento chrobák sa tak radí k tvorom, ako napríklad medúzy, dážďovky, huby či baktérie.

Za svetielkovanie môže luciferín

To, že im „svietia zadočky“, má na svedomí bioluminiscencia. Súvisí to s bielkovinou luciferín – pri reakcii s kyslíkom produkuje svetlo. Svetelné políčka sú na 6. a 7. článku trupu. Ide o zložitý chemický proces: v svietielkujúcich bunkách sú naukladané mitochondrie, ktoré tvoria energiu; zároveň spotrebujú takmer všetok kyslík, takže k svetielkovaniu nedôjde. Keď však nervový systém vydá impulz, výroba energie sa preruší a „zapne sa svetlo“. Zároveň sa začne uvoľňovať oxid dusnatý, a keď sa jeho koncentrácia dostane na normálnu úroveň, svetielkovanie prestane. Trvá to len zlomok sekundy, preto to v konečnom dôsledku vyzerá ako blikanie.

Svetlušky môžu teda svetlo podľa vôle zapnúť alebo vypnúť.

https://www.instagram.com/p/BzYnMNXllCD/

Samčekovia sú menší, no majú krídla aj krovky. Svetielkujú menej ako samičky. Tie krídla nemajú, najčastejšie ich môžeme vidieť v trávnatom poraste, vyzerajú ako larvy a nemôžu lietať.

Zákon prírody

A tak to príroda zariadila: samičky svietia viac, a to preto, aby prilákali samčekov. Vyzývajú ich tak k páreniu. Samčekovia lietajú jeden až dva metre nad zemou, a keď takéto „lákadlo“ uvidia, zletia k nim na zem. Blikajúce svätojánske mušky najčastejšie vidieť od 22:00 hodiny do jednej po polnoci.

Svetlušky si ľudové pomenovanie vyslúžili preto, že ich je najviac vidieť okolo sviatku sv. Jána (24. jún), no vídať ich možno počas celého leta Existuje viacero druhov, tie na našom území svietia žltozeleno, tropické načerveno a japonský druh aj namodro.

Dospelé svetlušky žijú len niekoľko dní. Zmyslom ich života je teda splodenie nového potomstva, potom uhynú.

Najvhodnejšie sú pre ne nenarušené miesta s lúkami a lesmi na vápencovom podklade, ktorých nie je veľa.

https://twitter.com/7StellarJays/status/1145904589759307776

Metafora vhodná do pesničky

Obľúbená pesničkárka Sima Martausová spolu s populárnym spevákom Rišom Müllerom naspievali pieseň s názvom „Svätojánske mušky“. Vyšla na 4. albume Martausovej, ktorá ju napísala pre svojho budúceho manžela. Spieva v nej: „Všetkým, čím vieme byť, buďme si v láske. Stačí, že svetlom nám budú mušky svätojánske. Buďme dôkazom, že dá sa v každom veku naivne detsky prekračovať rieku.“

„Sima mi dala vypočuť pesničku, ktorú zložila, mňa zaujala, tak sme sa dohodli na rozdelení textu a ja som veľmi rád, že som to absolvoval. Sima je jedno „podozrivo milé“ dievča, ktoré je zlatom našej popmusic,“ vyjadril sa na jej adresu legendárny Rišo Müller.

 

Prečítajte si aj o agresívnom ázijskom sršňovi, ktorý mieri na Slovensko.

Zdroje: korzar.sme.sk, svet.sme.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií