fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tučniak z Nového Zélandu je veľký ako človek! Nezvyčajnosť skúmajú aj vedci

Máte tip? napíšte nám mailom

Existuje tučniak veľký ako človek? Najnovšie objavy canterburského múzea hovoria jednoznačne. Pozrite si 3D obraz tohto ozrutného tučniaka.

Na Novom Zélande prednedávnom objavili pozostatky, ktorých majiteľom je obrovský tučniak veľký ako človek. Fosílie kostí patria zvieraťu, ktoré bolo podľa všetkého vysoké 1,6 metra a vážilo 80 kilogramov. Žilo pred 66 až 56 miliónmi rokov v epoche paleocénu, teda v najstaršom období treťohôr.

Obrie tvory

Zoznámte sa s obrovským tučniakom, ktorého fosílie našli vo Waipare na severe regiónu Canterbury. Crossvallia waiparensis je jedným z najstarších známych druhov tučniakov na svete. Tento objav výskumného tímu vrátane kurátorov múzea v Canterbury pridali na zoznam zaniknutých gigantických novozélandských živočíchov.

Medzi ostaté obrie tvory, ktoré kedysi na Zélande žili, patrí napríklad najväčší papagáj na svete, obrovský orol, ozrutný netopier, moa – 3,6 metrov vysoký vták, a ďalšie obrie tučniaky. 3D model zvieraťa si môžete pozrieť na stránke canterburymuseum.com.

tučniak veľký ako človek
Zdroj: facebook.com

Prečo bol tučniak taký obrovský?

„Je to jeden z najväčších druhov tučniakov, aký výskumníci kedy našli,“ povedal pre BBC Paul Scofield, hlavný kurátor múzea. Dodal, že zviera sa podľa všetkého najčastejšie vyskytovalo pri vodách južnej pologule. Vedci predpokladajú, že tučniaky takto narástli najmä preto, lebo v období ich rozmachu zmizli z oceánov veľké morské plazy a v rovnakom čase aj dinosaury.

Prečítajte si tiež:
Skoncujte s nespavosťou. Toto je poloha, vďaka ktorej okamžite zaspíte

„Potom, po dobu 30 miliónov rokov, bol čas obrovských tučniakov,“ vysvetľuje Paul Scofield ďalej. Myslíme si, že v tom čase sa zvieratá vyvíjali veľmi rýchlo,“ hovorí. „Teploty vody okolo Nového Zélandu sa vtedy pohybovali okolo 25 °C, čo bolo ideálne v porovnaní s 8 °C, ktoré tam máme teraz.“

Je tučniakom zima na nohy? Prečítajte si zaujímavosti o týchto nelietavých operencoch, ktoré ste možno nevedeli.

Najväčší druh tučniaka, ktorý žije dodnes, sa volá tučniak cisársky. Nazývame ho aj tučniak veľký alebo tučniak obrovský. V dospelosti dosahuje výšku približne 1,2 metra. Dospelé jedince vážia od 22 do 45 kilogramov.

tučniak veľký ako človek
Zdroj: unsplash.com

Prečo obrie tučniaky vyhynuli?

Na túto otázku vedci nepoznajú priamu odpoveď. Najbežnejším vysvetlením je, že vyhynuli kvôli rastúcej konkurencii s morskými cicavcami. „V čase, keď sa obrie tučniaky vyvinuli, veľké morské plazy práve zanikli,“ povedal pre BBC Gerald Mayr, ďalší autor novej štúdie.

„Na Antarktíde a na Novom Zélande neboli veľkí námorní konkurenti až do príchodu zubatých veľrýb a plutvonožcov, teda tuleňov, ktorí prišli o mnoho miliónov rokov neskôr.“ Gerald Mayr tvrdí, že vyhynutie obrovských tučniakov súvisí s nárastom ich konkurentov. O presných dôvodoch zániku týchto tučniakov sa však stále len diskutuje.

Prečítajte si tiež:
Ženy sa opäť raz zbláznili. Neuveríte, čo robia so svojím obočím!

Zdroj: canterburymuseum.com, wikipedia.org, facebook.com, bbc.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií