fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

U vojaka vyhral zdravý rozum nad prísnym rozkazom! Jeden z najsilnejších príbehov druhej svetovej vojny

Máte tip? napíšte nám mailom

Druha svetová vojna bola doteraz najväčší ozbrojený konflikt, ktorý prebiehal na troch kontinentoch. Zomrelo pri ňom takmer 60 miliónov ľudí. Avšak vojna v sebe skrýva aj príbehy o ľudskosti a charaktere.

Pár dní pred Vianocami v roku 1943 pilotný nováčik Charlie Brown opustil anglickú základňu so svojou neskúsenou posádkou. Leteli spoločne s bojovou letkou B-17 Flyin Fortress. Ich misia mala za cieľ bombardovať nemecké mestá. Blízko pri Brémach bolo lietadlo zasiahnuté protileteckou obranou. Jeden motor bol vyradený a nos lietadla bol úplne zničený. Charlie sa po zásahu otočil a snažil sa s jedným mŕtvym členom posádky vrátiť na základňu

Vľavo Charlie a vpravo Franz

a09713fd4

V tej chvíli tankoval svoj letecký stroj Messerschmitte Bf 109 G-6, nemecký letecký ostreľovač s 25 úspešnými zásahmi. Franz Stigler dostal rozkaz na ich zostrelenie. Poškodený bombardér je o dosť pomalší, a preto ho za krátky čas Nemec dobehol. Anglický spodný strelec Sam Blackfort si všimol nemecké lietadlo, namieril naň ale nevystrelil. Zasekol sa mu guľomet. To Franza prekvapilo a po priblížení si všimol, že zadný strelec chýbal na svojom obvyklom mieste. Guľomety boli bez obsluhy a zvesené dolu. Vtedy sa Franz rozhodol urobiť najdôležitejšie rozhodnutie počas celej vojny. Aj keď mohol získať významné ocenenie Rytierského kríža za 26 zostrelených lietadiel, nevystrelil.

Prečítajte si tiež:
Fotoalbum plný hollywoodskych hviezd: Kto je ale neznáma dáma pri nich?

Následne zamával pilotovi amerického bombadéra. Posádka nevedela čo si má myslieť a nerozumel mávaniu Nemca, ktorý sa ich snažil nasmerovať do Švédska. Nakoniec to otočili smerom k Anglicku. Franz sa rozhodol, že ich odprevadí až ku pobrežiu. Tam sa rozlúčil zasalutovaním a vrátil sa na základňu. Tu oznámil, že lietadlo padlo do mora. Ak by však pravda vyšla na povrch, čakala by ho istá smrť. O tejto udalosti mlčal viac než 40 rokov. Na anglickej strane však pilot všetko svojim veliteľom povedal. Tí sa rozhodli túto udalosť zatajiť.

20153009185526

V roku 1987 začal Charlie pátrať po Franzovi Stiglerovi. O štyri roky neskôr ho našiel v Kanade, kde sa Franz po vojne presťahoval. Nemecký pilot na stretnutí povedal, že to bola najviac zničená B-17, akú kedy videl letieť. Posádka, ktorá prežila tento strastiplný let si založila svoje rodiny a celkovo majú až 25 potomkov.

25 ľudí teraz môže žiť, len kvôli tomu, že vtedy nemecký pilot našiel v sebe ľudskosť a nezostrelil lietadlo. K tomuto príbehu vznikla aj pesnička od skupiny Sabaton s názvom No bullets fly. Obidvaja zomreli v roku 2008. Do vtedy sa z dvoch rivalov stali najlepší priatelia až do smrti.

Prečítajte si tiež:
Priateľ premenil na Valentína svoju priateľku na Disney princeznú

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií