fbpx
Umučenie Krista ako ho nepoznáte! Aj toto sa odohralo v jednom z najsilnejších filmov

Umučenie Krista ako ho nepoznáte! Aj toto sa odohralo v jednom z najsilnejších filmov

Ešte v roku 2004 uzrela svetlo sveta historická dráma o umučení Krista, ktorej režisérom a scenáristom je známy Mel Gibson. Táto dráma poukazuje na posledných 12 hodín života Ježiša Krista na Zemi.

Príbeh sa odohráva v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš modlí a odoláva diablovi. Následne sa po zrade Judáša ocitá pred farizejmi, ktorí ho obviňujú z rúhania. Celý rozbúrený dav vedie Ježiša pred Piláta, ktorý ho má potrestať. Ten ho ale posiela k Herodesovi, ktorý ho vzápätí vracia späť Pilátovi. Po vypočutí Ježiša dáva Pilát ľuďom možnosť prepustenia jedného z väzňov – Ježiša alebo Barabáša. Dav chce prepustiť radšej zločinca Barabáša, a tak je Ježiš vhodený do rúk rímskych vojakov, ktorí ho zbičujú. Ani to nestačí, pretože neutíchajúci dav chce smrť Ježiša Krista, a tak sa aj stane. Ježiš berie svoj kríž a nesie ho až na vrchol Golgoty spolu s ďalšími dvoma väzňami.

Nasleduje náročná a emotívna cesta pri nesení kríža, počas ktorej sa zobrazuje viacero stretnutí s Ježišom – od Šimona, Veroniky, až po stretnutie s matkou či Máriou Magdelénou… Film končí ukrižovaním Ježiša Krista, ktoré je veľmi autenticky spracované.

Zaujímavosti o filme

– Mel Gibson v spolupráci s Benediktom Fitzgeraldom vychádzajú  pri tvorbe filmu zo všetkých 4 evanjelií, ako aj z vízií blahorečenej Anny Kataríny Emmerichovej.

– Film sa natáčal v talianskom meste Craco, ktoré je od roku 1972 opustené po zemetrasení, ako aj v meste Matere, ktoré je vyhľadávané pre svoju starobylosť.

– Ide o prvý film, v ktorom sa po boku Piláta zobrazuje aj jeho žena Klaudia. Bola vraj medzi prvými neveriacimi (nežidovka), ktorí uverili v Ježiša.

– Herec Jim Caviezel, ktorý si v hlavnej úlohe zahral Ježiša Krista, mal počas natáčania 33 rokov, rovnako ako Ježiš počas ukrižovania. Zaujímavé je, že aj iniciály jeho mena sú rovnaké JC – Jesus Christ.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Tento film bude trvať nepretržite celých 30 dní. Toto nie je vtip! Takto vyzerá trailer

– Vo filme sa rozpráva po taliansky a aramejsky. V troch pasážach zaznieva hebrejčina.

– S nápadom na sfilmovanie pašií prišiel Mel Gibson už pred viac ako 12 rokmi. (www.misie.sk)

– Jim Caviezel strávil až 8 hodín v maskérni, kde sa jeho telo premieňalo na množstvo otvorených rán a modrín.

– Scény ukrižovania Ježiša z Nazaretu sa natáčali až 14 dní, pričom musel Jim Caviezel po celú domu niesť drevený kríž, ktorý vážil 70 kg. (V skutočnosti vážil až dvojnásobok)

– Film je veľmi náročný a drsne spracovaný. Dokonca pri scéne ukrižovania dostala infarkt diváčka z amerického mesta Wichity, ktorá na jeho následky aj zomrela.

– Po dokončení filmu prestúpilo na katolícku vieru viacero filmárov a hercov, medzi nimi aj herec, ktorý hral postavu Judáša.

– Film bol z náboženských dôvodov zakázaný v Kuvajte a Bahrajne.

– V roku 2005 získal film 2 Oscarov, konkrétne Caleb Deschanel za kameru a John Debney za hudbu k filmu.

– Vo filme si zahral aj Mel Gibson, konkrétne jeho ruky, ktoré vidieť pri scéne ukrižovania.

Zdroj: www.csfd.cz, www.misie.sk

Foto: www.youtube.com

Google+ Linkedin

Autor:

Volám sa Lenka a pre web klocher.sk píšem od jeho začiatku, takže som akýsi "inventár" tejto stránky. :D Moje články sú zamerané najmä na témy žena, láska, rodina a deti, ale rada píšem aj články ohľadom rôznych testov, hlavolamov či vtipných videách. Medzi moje záľuby patrí šport, relax a trávenie času s blízkymi a priateľmi. Aktuálne začínam žiť novú životnú etapu a pripravujem sa na jednu z najväčších výziev - materstvo, tak držte palce, aby sme to s manželom zvládli :)