Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Úžasné! NASA ocenila fotografiu Perzeíd zo Slovenska

NASA pravidelne vyberá a uverejňuje najkrajšie a najzaujímavejšie fotografie vesmíru. Tejto pocty sa v pondelok dostalo fotografovi Petrovi Horálkovi.

NASA v pondelok uverejnila fotografiu českého fotografa Petra Horálka s názvom Perzeidy z Persea, pričom táto víťazná fotka vznikala až 2 roky, a to na Slovensku.

Ide o nočnú multiexpozíciu maxima meteorologického roja Perzeíd z lúky vedľa hvezdárne v Kolonici na východe Slovenska.

View this post on Instagram

WHOLE NIGHT PERSEID MOSAIC: It took almost 2 years of work, almost 450 hours of postprocessing and many hours of other #hardwork, but it was worth it. In this whole-night #panorama you can count 407 #Perseid meteors captured during 8 nights (51 hours total) and registered to the panorama of sky taken during peak of #Perseids in 2018 over #Kolonica Observatory, #Slovakia. Data were calibrated, color corrected and precisely photometrically added to the mosaic so the viewer could better understand some specifications of the most #popular #annual #meteorshower. Such as distribution, color of #meteors, where they mostly appear in the sky… Much more here: https://www.astronom.cz/horalek/?p=6509. Enjoy the upcoming Perseids as well! ————————– CELONOČNÍ MOZAIKA PERSEID: Zabralo to skoro 2 roky práce, více jak 450 hodin čistého času a z toho 51 hodin snímání oblohy v průběhu 8 nocí. Ale ta práce stála za to! (a napomohlo k tomu nucené "volno" v době covidu). Na celonoční mozaice Perseid z srpna 2018, zachycé nad kolonickou observatoří, napočítáte celkem 407 rojových meteorů. Díky důkladnému zpracování (včetně kalibrace obrazů a barevné korekce) můžete snadno vniknout do tajů tohoto každoročního meteorického roje. Například chápat jejich distribuci na obloze, barevnou proměnu nebo kde nejčastěji meteory lze díky tzv. výběrovému efektu vidět. Mnohem více zde https://www.astronom.cz/horalek/?p=6509 (český článek se připravuje). Tak snad vás to nahlodá na zážitek s těmi letošními Perseidy! #perseids #fireball #milkyway #airglow #summer #stargazing #nightsky #idadarksky #canonphotography #zodiacallight #twanight #science #saveournightsky #wildlife_aroundworld #YourShotPhotographer

A post shared by Petr Horálek (@petrhoralek) on

„Snímka s názvom Perzeidy z Persea má veľmi silný príbeh – jeho spracovanie bolo nesmierne náročné. Časovo trvalo viac ako 450 hodín a kvôli mnohým komplikáciám a iným aktivitám jeho dokončenie trvalo takmer dva roky,“ uviedol Petr Horálek pre ČT24.

Mozaika oblohy vznikla v noci z 9. na 10. augusta v roku 2018, teda dve noci pred maximom roja.

Meteorický roj Perzeidy je veľmi populárnym a obľúbeným rojom, ktorý možno pozorovať počas horúcich letných nocí. Roj je aktívny od polovice júla do 3. dekády augusta.

Autorovi víťaznej snímky napadlo, že vezme všetky zaznamenané meteory v priebehu aspoň týždňa a zobrazí ich do jedinej snímky celonočnej mozaiky oblohy od súmraku do úsvitu. Výsledok tohto snaženia prinieslo Petrovi Horalkovi víťazstvo pre fotografiu dňa 8. augusta pre NASA.

Horálkovu tvorbu si NASA nevybrala prvý krát. Úspech zožal už mnohokrát – naposledy v polovici júla s jeho fotografiou kométy Neowise.

[sc name=“imeteo_zdroj“ ]

Zdroj instagram imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií