fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Česku pôsobil ruský agent, mal väzby na novinárov a politikov

Agent svoje kontakty využíval na nastoľovanie proruskej politickej agendy, uvádza vo svojej výročnej správe Bezpečnostná informačná služba.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.10.2022 (Webnoviny.sk) – Česká Bezpečnostná informačná služba má informácie o ruskom agentovi, ktorý pôsobil v Českej republike. Agent mal údajne väzby na českých novinárov a politikov, ktorých využíval na nastoľovanie proruskej politickej agendy. Na tlačovej konferencii po stretnutí s premiérom Petrom Fialom o tom informoval riaditeľ služby Michal Koudelka, ktorý hovoril o jej výročnej správe. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Agent bol súčasťou „vplyvovej skupiny“, ktorá vraj mala dosť financií na to, aby udržiavala a rozširovala okruh proruských novinárov a aktivistov, pričom im hradila náklady na prípravu materiálov aj cesty do zahraničia. Aktivity ruských špiónov sa však podľa Koudelku podarilo utlmiť a prípad uzavreli v roku 2021.

Koudelka tiež uviedol, že jedným z najväčších rizík stále zostávajú dezinformácie. Dezinformátorov rozdelil na dve skupiny, pričom prvá šíri dezinformácie v sociálnych bublinách a pravosť ich tvrdení je ľahké rozoznať. Druhá, nebezpečnejšia, skupina sú dezinformátori na štátnej úrovni, ktorými sú podľa neho napríklad Rusko a ním ovládané médiá.

Viac k témam: Dezinformácie, ruský agent
Zdroj: Webnoviny.sk – V Česku pôsobil ruský agent, mal väzby na novinárov a politikov © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Vojna na Ukrajine trvá už 100 dní. Prezident Zelenskyj odkázal, že víťazstvo bude ich (video)
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií