fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Kyjeve plní mačka sny

Máte tip? napíšte nám mailom

Výlet do ukrajinskej metropoly znamená lacno sa najesť, navštíviť UNESCO pamiatky a previesť sa v najhlbšom metre na svete. Zameňte si eurá za hrivny a leťte do Kyjeva.

Spoznávanie mesta začínam na Námestí nezávislosti, ktoré všetci poznajú pod menom Majdan. Pred štyrmi rokmi žilo revolúciou, zapálenými sviečkami a vencami. Okrem toho ide stále o hlavnú tepnu centra mesta. Dostávam sa k nemu po bulvári Chreščatyk, ktorý každý víkend uzatvárajú pre autá a jeden a pol kilometra dlhá ulica sa mení na pešiu zónu plnú zábavy vo dne i v noci.

Zdroj: LULU

Zdroj: LULU

Z jaskyne je kláštor

V Katedrále sv. Sofie turisti chodia najmä za freskami a mozaikami z 11.storočia. Kto si pripisuje body za pamätihodnosti na zozname UNESCO, má ďalší. Svätostánok spolu so zvonicou je tiež jedným zo siedmich divov krajiny. Architektúrou je tiež zaujímavý kláštor mimo centra Kyjeva.

Zdroj: LULU

Spolu s ďalšími objektmi ako sú chrámy, paláce a zvonice ho postavili na mieste bývalých jaskýň. Kedysi v nich žil pustovník Antonij. Keď bývanie pod zemou spolu s ďalšími vymenil za nadzemnú časť, podzemné priestory využívali na pochovávanie.

Prečítajte si tiež:
Prešovská bytovka je v ruinách: Pohľad, ktorý trhá srdce

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

Najhlbšie metro na svete

Zdroj: LULU

Prepraviť sa do vzdialenejších kútov metropoly nie je žiaden problém. Spojenie metra je podchytené aj v okrajových častiach. Na prvý pohľad sa podzemná železnica ničím nelíši od ostatných.

Zdroj: LULU

Pod budovou ukrajinského parlamentu je ale najhlbšia stanica na svete. Keď budete počuť Arsenalnaya, viete, že ste práve 105 metrov pod zemou.

Želanie do uška

Na záver si nechávam Zlatú bránu. Kedysi ňou všetci vchádzali do mesta. Dnes ju vyhľadávajú turisti i domáci, ktorí majú nesplnené túžby. Neďaleko nej je socha perzskej mačky.

Zdroj: LULU

Do ucha jej šepkám svoj sen. Vraj sa splní. Tak čakám. Kým vám o fungovaní tejto povery dám vedieť, choďte to vyskúšať aj vy.

Užitočné drobnosti na záver

  • do Kyjeva je priame letecké spojenie z Bratislavy. Let trvá necelé dve hodiny a poletíte s Wizz Air. Letenky si môžete objednať na: https://wizzair.com/sk-sk#/
  • dobre a lacno sa najete vo vývarovniach Katyusha. V meste ich je hneď niekoľko.
Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: Noví nakazení pacienti sa nachádzajú v Bratislave

GALÉRIA

Ukrajina má aj ďalšie krásne miesta. Je ním napríklad ODESA. Viac o tejto prímorskej destinácii sa dočítate na mojom blogu: http://luluontheroad.com/lacna-odesa/

Text a foto: LULU (Lucia Lukušová)

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií