fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Veľká Británia začala ako prvá krajina na svete s hromadným očkovaním proti koronavírusu

90-ročná žena sa stala prvou osobou, ktorá dostala očkovaciu látku proti Covid-19 v rámci programu hromadného očkovania, ktorý sa zavádza vo Veľkej Británii.

Máte tip? napíšte nám mailom

Margaret Keenan, ktorá bude mať budúci týždeň 91 rokov, uviedla, že išlo o „najlepší darček k jej narodeninám“, informuje BBC.

Injekcia jej bola podaná o 06:30. Ide o prvú z 800 000 dávok vakcíny Pfizer / BioNTech, ktorá bude podaná v najbližších týždňoch. Do konca mesiaca sa očakáva dodanie až ďalších štyroch miliónov.

Centrá vo Veľkej Británii budú očkovať osoby staršie ako 80 rokov a niektorých pracovníkov v zdravotníctve – cieľom programu je ochrana tých najzraniteľnejších a návrat života do normálu.

Očkovanie proti koronavírusu ako V-deň

Minister zdravotníctva Matt Hancock, ktorý nazval utorok ako V-deň, vyhlásil, že je nadšený z očkovania. Vyzval však ľudí, aby si zachovali odhodlanie a dodržiavali pravidlá R-O-R počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov.

Premiér Boris Johnson bol na návšteve londýnskej nemocnice, kde ho videli ako jedného z prvých ľudí, ktorí dostali injekciu. Johnson uviedol, že: „očkovanie proti koronavírusu je dobré pre vás a dobré pre celú krajinu“.

Dodávky vakcín do 70 nemocníc po celej krajine

May University vo Fakultnej nemocnici v Coventry podala pani Keenan vôbec prvý vpich.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: Francúzsko smeruje do záhuby!

„Cítim sa tak privilegovaná byť prvou osobou očkovanou proti koronavírusu ,“ uviedla Margaret Keenan, ktorá pochádza z Enniskillenu, Co Fermanagh.

„Je to najlepší darček k mojim narodeninám, aký som si mohla priať, pretože to znamená, že sa konečne môžem tešiť na čas strávený so svojou rodinou a priateľmi v novom roku. Mojou radou každému, komu sa ponúka vakcína, je vziať si ju. Ak ju môžem dostať ja v 90 rokoch, môžete ju dostať aj vy,” dodala.

Minister zdravotníctva Matt Hancock pre BBC Breakfast uviedol, že je pred nami „ešte dlhá cesta ale to znamená východisko“.

Ochota dať sa zaočkovať mierne narástla

Slováci sa chcú dať očkovať. Na otázku „Ak by dnes bola dostupná vakcína na nový koronavírus schválená Európskou úniou, dali by ste sa zaočkovať?“ odpovedalo na prelome októbra a novembra kladne 26,8 % respondentov, zaočkovať by sa nenechalo 44,3 % respondentov a 28,9 % respondentov na otázku nevedelo odpovedať. V porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami je ochota dať sa zaočkovať od apríla najvyššia

Prečítajte si tiež:
Koronavírus v Taliansku: Neuveríte, aký dýchací prístroj pomáha ľuďom
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií