fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Veľká noc prinesie výrazné ochladenie. Bude aj snežiť

Na Slovensku momentálne dominuje tlaková výš. Z toho dôvodu pozorujeme slnečné a stabilné počasie, prekazil ho len prechod teplého frontu v pondelok. Cez víkend nás ale čaká výrazná zmena v počasí. Studený front prinesie výrazné ochladenie na celé územie, na severe bude dokonca aj snežiť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Slovensku je aktuálne slnečné počasie. Dôvodom je oblasť vysokého tlaku vzduchu, po ktorého okraji k nám od západu preniká veľmi teplý vzduch. Teploty v utorok popoludní dosiahli cez +20 °C a podobne teplo by malo byť aj v stredu a vo štvrtok.

S príchodom Veľkej noci nás ale čaká výrazná zmena v počasí. Na celom území sa výrazne ochladí a vyskytnú sa aj početné zrážky.

Ešte vo štvrtok bude nad naše územie prúdiť veľmi teplý vzduch, kedy by mali teploty stále dosahovať aj cez +20 °C. Teplá bude aj noc na piatok.

V piatok dopoludnia sa začne nad oblasť Slovenska z Česka a Poľska nasúvať studený front. Na jeho čele sa postupne očakávajú prehánky a občasný dážď.

Očakávaný postup studeného frontu vo štvrtok popoludní, zdroj: CHMI
Očakávaný postup studeného frontu vo štvrtok popoludní, zdroj: CHMI

Front prinesie zrážky najmä na stredné a východné Slovensko, na západe sa vyskytnú len ojedinele.

Okrem zrážok prinesie front aj zosilnenie vetra a ochladenie.

Ochladí sa aj o viac ako 10 °C

Za studeným frontom k nám začne od severu prúdiť chladný vzduch. Očakávame tak výrazné ochladenie, oproti štvrtku sa na celom území Slovenska ochladí o 5 až 15 °C, pričom najvýraznejšie ochladenie sa očakáva na severe Slovenska.

Prečítajte si tiež:
Slovensko zasiahnu dnes večer búrky. Dorazia po teplom dni

Zatiaľ čo vo štvrtok dosiahnu teploty +15 až +22 °C, v piatok to bude už len od +7 do +14 °C. Ochladenie tak bude naozaj výrazné a rapídne.

Na severe síce v piatok dosiahnu maximálne denné teploty do +7 °C, no ochladzovať sa bude aj naďalej. V sobotu by malo byť ešte chladnejšie, s dennými maximami na celom území od +4 do +10 °C.

Na severe sa tak v noci z piatku na sobotu alebo počas soboty môžu vyskytnúť aj snehové prehánky či občasné sneženie.

Kedy bude opäť cez +20 °C?

Takto vysoké teploty sa v najbližších dňoch neočakávajú. Treba podotknúť, že viac ako +20 °C nie je pre toto ročné obdobie bežné. Momentálne teploty sú aj o 5 °C vyššie ako dlhodobý priemer.

Teplota by sa po veľkonočnom ochladení mala dostať na dlhodobý priemer, čo bude znamenať maximálne denné teploty od +10 do +17 °C.

K +20 °C by sa teplota zatiaľ dostať nemala, zatiaľ presne nevieme, čo by malo prísť o pár týždňov. Klimatické modely ale očakávajú, že týždeň od 12. apríla by mal byť vysoko teplotne nadpriemerný.

Prečítajte si tiež:
POZOR! Dnes bude dusno a hrozia silné búrky
Teplotné anomálie na týždeň od 12. apríla podľa dlhodobý predikcií modelu ECMWF, zdroj: ECMWF
Teplotné anomálie na týždeň od 12. apríla podľa dlhodobých predikcií modelu ECMWF, zdroj: ECMWF

Pokiaľ sa tak máme dočkať opäť príjemných dvadsaťstupňových teplôt, bude to najskôr o viac ako týždeň.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií