Paranormálne javy sú veľmi záhadné a tajuplné udalosti, ktoré sa odohrávajú nielen v útrobách starých domov a opustených budov a cintorínov, ale často aj na bežných miestach. Správy o strašení alebo neuveriteľných historkách prichádzajú z našich domovov, panelákov, hotelov, kancelárskych budov. Mnohé neuveriteľné príbehy sa odohrávajú za bieleho dňa v mestách aj dedinách obyčajným ľuďom. Tieto príbehy potom kolujú v rodinách, medzi známymi či na sociálnych sieťach.
Dokážete odlíšiť fakty od fikcie? Vyskúšajte si svoj úsudok v našej novej rubrike, pri ktorej sme sa inšpirovali legendárnym seriálom Verte neverte.
Tento príbeh bol dlho utajovaný v policajných archívoch. Desivé a nevyjasnené okolnosti, ktoré ho sprevádzali, nemali nikdy vyjsť na verejnosť. Teraz po mnohých rokoch bol prípad, ktorý sa udial v jednom hoteli zverejnený. Udalosť sa dodnes nepodarilo logicky objasniť.
V roku 1960 sa jedna mladá učiteľka s matkou vracali z výletu v Paríži. Keďže lietadlo na letisku Schwechat pristálo podvečer, ženy sa rozhodli ubytovať v jednom z viedenských hotelov a do Košíc cestovať až na druhý deň. Po príchode do hotelovej izby prišlo matke zle, zostala bledá a tvár jej zaliali kropaje potu. Dcéra preto zavolala miestneho doktora, ktorý matku vyšetril a povedal jej diagnózu, ale lieky na chorobu má vo svojej ambulancii. Vypísal jej recept a odovzdal ho dievčine s tým, že lieky jej vydá jeho žena u neho v ambulancii. Požiadal svojho šoféra, aby mladú učiteľku zaviezol k nim domov a späť.

Cesta do ambulancie im trvala vyše hodiny, lebo v meste akurát panovala večerná dopravná špička a žene sa navyše zdalo, že šofér akoby jazdil po tých istých uliciach. Keď doktorova žena odovzdala učiteľke lieky a ona sa konečne vrátila do hotela, bola už noc. Keď vošla do hotelovej izby, matku v posteli nenašla. Posteľ bola ustlaná a matkine veci sa v izbe nenachádzali. Šokovaná utekala na hotelovú recepciu a dožadovala sa vysvetlenia. Recepčná jej povedala, že sa v hoteli ubytovala sama a žiadnu matku s ňou prichádzať nevidela.
Dcéra neverila vlastným ušiam a dala si zavolať vedenie hotela aj lekára, ktorý jej matku vyšetroval. Doktor vyhlásil, že dnes nenavštívil žiadnu dcéru s chorou matkou a tiež zavolal manželke, ktorá potvrdila, že dnes ho v ambulancii nikto nehľadal. Dcéra zavolala políciu, ktorá prehľadala izbu aj celý hotel, vypočula všetok personál aj ubytovaných hostí, no po chorej matke nenašli jedinú stopu, ani svedka, ktorý by ženu v ten večer v hoteli videl.
Žena sa nikdy nedozvedela čo sa stalo s jej matkou. Prípad sa nikdy nedostal na verejnosť a až do dnešných dní bol ako prísne tajný uložený vo viedenských archívoch.
Je tento desivý príbeh o hrôzostrašnom zmiznutí pravdivý alebo ide len o dokonalé klamstvo?
Odpoveď nájdete na druhej strane…
Príbeh o zmiznutí ženy z hotelovej izby je FIKTÍVNY. Hoci v seriáli Verte neverte bol označený ako pravdivý, v skutočnosti ide o jednu z najznámejších fám, tzv. miestnych historiek, teda príbehov, ktoré sa tvária ako založené na skutočných udalostiach, no ak ich začneme skúmať hlbšie zistíme, že zdroj údajne pravdivých prvkov v konkrétnych príbehov je nemožné dokázať a ľudia, ktorí ich označujú ako zaručene pravdivé ich majú z “druhej ruky”, väčšinou tvrdia, že im to hovorila kolegyňa v práci, kamarát, príbuzný, ktorí predsa neklamú. A ani nemusia. Aj oni ho totiž počuli od ďalšej osoby. Fáma je vlastne dômyselnou variáciou známej detskej hry “telefón”, kde prvý v poradí pošepká nejakú vetu svojmu susedovi do ucha a posledné dieťa tú istú vetu dostane v značnej skomolenej forme.
Námet z nášho príbehu, teda utajovanie skutočností, paranoické správanie dcéry zmiznutej matky, utajovanie skutočností zo strany hotela, sa stalo námetom niekoľkých filmov, ktoré svoj príbeh čerpali priamo alebo čiastočne z tejto historky. Ide o snímky Midnight Warning (1932), Zmiznutie starej dámy (1938), Verwehte Spuren (1938), So Long At The Fair (1950), Hľadá sa Bunny Lakeová (1965), Tajomný let (2005), Nebezpečný únos (2009), Opustená (2010).