fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pred nami je „mariánske leto“. Viete, čo to je?

Cez víkend bude cez naše územie postupovať studený front, za ktorým k nám od severu prenikne chladný vzduch. Od nedele nás čakajú teploty, ktoré sa vyšplhajú počas dňa len na +15 až +23 °C. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Otepľovať by sa malo začať v druhej polovici budúceho týždňa. Očakávať môžeme jasné až polojasné počasie s teplotami, ktoré sa budú postupne šplhať až nad hranicu +25 °C.

Mnohí sa už istotne na babie leto tešia. Lenže počasie počas nasledujúceho týždňa nemôžeme označiť za babie leto.

Na babie leto je ešte skoro

Hovoriť o babiom lete na začiatku septembra je ešte skoro. Len slnečné a teplé počasie k tomu totiž nestačia.

V našich končinách sa babie leto objavuje približne medzi 20. septembrom až prvými októbrovými dňami. Čo je potrebné na babie leto?

Na skutočné babie leto je potrebné správne rozloženie tlakových útvarov nad Európou. Príčinou babieho leta zväčša býva rozsiahla tlaková výš. Tá na prelome septembra a októbra zotrváva nad strednou a juhovýchodnou Európou.

Pred nami je neskoré, resp. mariánske leto

Niekoľkodňové slnečné a teplé počasie v prvej polovici septembra sa označuje ako neskoré leto, resp. mariánske leto. Práve to nás čaká v nadchádzajúcich dňoch.

Rozdiel oproti babiemu letu spočíva jednak v období, kedy prichádza, ale aj v tom, že babie leto sa vyznačuje výraznejším nočným ochladením. Nezriedka sa vyskytujú nielen ranné mrazíky, ale aj mrazy.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensko mieri sneženie. Sneh napadne aj v nížinách

Keď vám teda v najbližších dňoch niekto povie, že konečne prišlo babie leto, pokojne ho opravte.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií