fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Na oblohe sa objavila obrovská ohnivá guľa

V noci zo soboty na nedeľu obyvateľov prekvapil veľký bolid, ktorý rozžiaril nebo nad japonskými ostrovmi. Bolid, teda veľmi jasný meteor, bol videný z časti západného a stredného Japonska.

Máte tip? napíšte nám mailom

V nedeľu v nočných hodinách okolo 1:30 hod. miestneho času, keď bolo ešte Japonsko zahalené pod rúškom tmy, sa na oblohe zrazu objavil mimoriadne jasný bolid, ktorý sa ľudovo nazýva ohnivá guľa.

Na rôznych fotografiách a videách, ktoré tento jav zachytili, vidno, ako nebo na krátku chvíľu zasvietilo veľmi jasným svetlom, dokonca mohlo dosahovať intenzitu svetla približne ako mesiac pri splne.

Túto domnienku potvrdil aj japonský riaditeľ planetária Akashi v prefektúre Hyogo. „Myslíme si, že posledný záblesk svetla bol rovnako jasný ako spln,“ uviedol Takeshi Inoue. Dodal, že aj keď sú meteory jasnejšie ako Venuša, je zriedkavé, že sú až také jasné.

Viacerí svedkovia, ktorí na vlastné oči videli padať tento jasný meteor, zhodne uviedli, že meteor dokonca bol aj veľmi hlučný. „Vydával búrlivý zvuk,“ uviedol jeden zo svedkov a druhý povedal: „Obloha sa stala úplne jasnou.“

Japonské národné astronomické observatórium uviedlo, že každý mesiac možno pozorovať niekoľko meteorov v oblasti. Je však veľmi zriedkavé, že zvuk, ktorý pri páde vydávajú, je natoľko hlučný, že ho aj niekto začuje.

Prečítajte si tiež:
Ako dobre poznáš ľudské telo? Otestuj sa!

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií