fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

MIMORIADNE: V Česku spadol meteorit. V oblasti sa rozbehlo pátranie

Na severe Česka spadol meteorit. Po jeho páde sa rozbehlo rozsiahle pátranie, no zvyšky vesmírnej hmoty sa doteraz nepodarilo nájsť. Astronómovia vyzvali na pomoc verejnosť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Oblohu nad územím Českej republiky rozžiaril pomerne výrazný meteorit, takzvaný bolid. Astronómovia doteraz polohu pádu tajili, no keďže oni nič nenašli tak vyzvali na hľadanie aj verejnosť.

K udalosti došlo počas minulej nedele, kedy meteorit dopadol do oblasti Jizerských hôr. Pád meteoritu astronómovia zaznamenali pomocou špeciálnych prístrojov na niekoľkých staníc, ktoré sú súčasťou európskej bolidovej siete.

Padol v Jizerských horách

Podľa výpočtov spadol meteorit v lokalite pri obci Desná v Jizerských horách. Po meteorite pátralo niekoľko zamestnancov oddelenia medziplanetárnych hmôt astronomického ústavu, ale nič nenašli.

Pri hľadaní postupovali od lokalít, kde je najpravdepodobnejší nález najväčších kusov, pretože tie sa hľadajú najlepšie. Pátrali aj na lyžiarskej zjazdovke, no neúspešne.

Oblasť dopadu prísne tajili

Oblasť dopadu prísne tajili, no teraz zverejnili presnú mapu možného dopadu a o šťastie sa tak môžu pokúsiť všetci záujemcovia, vrátane verejnosti.

Cena meteoritu závisí na vzácnosti kusu. Napríklad lunárne meteority a meteority z Marsu sú veľmi vzácne, pretože z celkového počtu meteoritov tvoria 1 %. Cena takéhoto meteoritu sa šplhá až k jednému miliónu dolárov za gram. Väčšinou sa však cena pohybuje okolo 3 – 100 € za gram.

Prečítajte si tiež:
Opaľovanie v soláriu je zdraviu škodlivé, ohrozené sú najmä deti: Čo všetko (nielen) im hrozí?

V Česku podľa astronómov spadlo niekoľko väčších meteoritov s veľkosťou do 10 cm, no do oblasti, kde je veľmi náročný terén.

Meteority vyzerajú ako kamene s čierno-hnedou matnou kôrou, ktoré sú vnútri šedé. Sú nápadne ťažšie ako pozemské horniny rovnakej veľkosti.

Astronómovia vyzývajú verejnosť, aby ak zvyšky meteoritu nájdu, kontaktovali ich. Astronomický ústav AV ČR zabezpečí jeho ohodnotenie a odborné posúdenie a v prípade záujmu úlomky vrátia nálezcovi.

Snímka obrazovky o
Oblasť s možným pádom meteoritu, zdroj: AV ČR
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií