fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, ako dlho trvá materská dovolenka v zahraničí? Nasledujúci prehľad vás poriadne šokuje!

Máte tip? napíšte nám mailom

Psychológovia i pediatri sa zhodujú na tom, že je veľmi dôležité komunikovať s deťmi v prvých mesiacoch života a tráviť s nimi čo najviac času. Dĺžka materskej či rodičovskej dovolenky je však odlišná a závisí od konkrétnej krajiny.

Aj vás zaujíma, ako dlho majú materskú, rodičovskú dovolenku v Chorvátsku či Spojených arabských emirátoch? Tu je odpoveď.

Chorvátsko – 410 dní

V tejto krajine je materská dovolenka skvelá, pretože trvá viac ako jeden rok a fond zdravotného poistenia vypláca mamičke 100% jej mesačného platu, až kým dieťa nemá 6 mesiacov.

Veľká Británia – 365 dní

Britskí rodičia si môžu rodičovskú dovolenku rozdeliť medzi seba. Mama má nárok na 2-týždňovú materskú dovolenku a zvyšných 350 dní sa môžu o dieťa starať buď mama alebo otec.

Švédsko – 240 dní

Švédski rodičia si môžu medzi sebou rozdeliť rodičovskú dovolenku. Mama má nárok na 180 dní a otec na 60 dní, ktoré mu však prepadnú v prípade, že ich nevyužije.

Kazachstan – 126 dní

V Kazachstane môže v prípade narodenia dvoch alebo viacerých detí trvať dovolenka po pôrode až 10 týždňov. Matka sa však môžu o deti starať aj do 3 rokov dieťaťa.

Prečítajte si tiež:
Žena, ktorá sa chcela podobať na svoju karikatúru minula viac ako 134 000 libier za chirurgické zákroky. Podarilo sa jej to?

Fínsko – 126 dní

Vo Fínsku využívajú niektoré matky namiesto dovolenky možnosť dať svoje deti do škôlky alebo možnosť prenajať si opatrovateľku, ktorú poskytuje vláda.

Portugalsko – 120 dní

Zaujímavosťou je, že v Portugalsku by otec nemal stráviť s dieťaťom menej ako 5 dní, pretože mu bude uložená pokuta, že sa snaží vyhnúť plneniu svojich povinností.

Francúzsko – 112 dní

Vo Francúzsku si môžu rodičovskú dovolenku rozdeliť na 2 časti, napr. 2 mesiace pred pôrodom a 2 mesiace po pôrode.

Čína – od 90 dní

Dĺžka materskej dovolenky závisí v Číne od veku ženy, teda čím staršia žena, tým dlhšia bude jej dovolenka.

Island – 90 dní

Ak sa materská dovolenka poskytuje na Islande iba matke, tak sa starostlivosť o dieťa riadi vzorcom “3-3-3”, teda 3 mesiace sa poskytuje matke, 3 mesiace otcovi a 3 zvyšné mesiace si môžu rozdeliť matka i otec.

India – od 84 dní

V Indií sa výška materskej dovolenky určuje podľa počtu detí. V prípade prvého alebo druhého dieťaťa trvá materská dovolenka 182 dní, v prípade tretieho už len 84 dní.

Prečítajte si tiež:
Keby menštruácia bola osobou!

Spojené arabské emiráty – od 45 dní

V tejto krajine závisí dĺžka materskej dovolenky od práce ženy. Ak pracuje žena pre súkromnú spoločnosť, tak trvá materská dovolenka 45 dní, ak pracuje pre vládu, má nárok na 90-dňovú materskú dovolenku.

Slovensko – od 1100 dní

Na Slovensku má žena nárok na materskú dovolenku, ktorá trvá v prípade pôrodu jedného dieťaťa 34 týždňov, pri pôrode dvoch a viac detí 43 týždňov. Po tejto dobe nastupuje žena na rodičovskú dovolenku, ktorá trvá do tretích narodenín dieťaťa, v prípade dieťaťa so zlým zdravotným stavom do 6 rokov.

V ktorej krajine by ste po tomto zistení chceli nastúpiť na materskú dovolenku vy?

Zdroj: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/how-long-parental-leave-lasts-in-different-countries-croatian-women-are-really-lucky-594310/
Foto: Public Domain Pictures

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií