fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, čo si bábätko vo vašom brušku najviac užíva? Je to týchto 8 základných činností

Robíte niektorú z týchto činností aj vy? Ak nie, mali by ste začať. Viete prečo?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak ste si mysleli, že puto medzi matkou a dieťaťom sa vytvára až po jeho narodení, tak ste na omyle. Už v maminom brušku totiž bábätko cíti psychický stav matky, a preto by práve ona mala byť čo najviac pozitívne naladená. Veď predsa platí: šťastná mamina rovná sa šťastné dieťa. A šťastné bude vaše dieťa aj vtedy, keď budete robiť týchto 8 činností.

Čo robiť, aby bolo vaše bábätko v brušku spokojné?

1. Jedzte aj sladké potraviny

Zaujímavosťou je, že deti rozoznávajú rôzne príchute už v 13 – 15 týždni tehotenstva. Vaša plodová voda má totiž chuť ako jedlo, ktoré jete, a tak deti prehĺtajú a zvykajú si na tieto chute. Aj preto by ste mali dbať na výber zdravých potravín, no nezabudnite si dopriať aj sladšie potraviny, pretože aj o tie majú deti záujem.

2. Doprajte si teplý kúpeľ

V čase, keď je dieťa v brušku už dostatočne veľké, cíti zmeny teploty. Aj preto by ste si mali dávať pozor na prúd veľmi horúcej vody, pretože môže byť pre vaše dieťa nebezpečný. Na druhej strane si však bábätko teplý kúpeľ užíva, prináša mu kľud a pohodu. Okrem toho si užíva aj zvuk tečúcej vody, preto si ho určite doprajte.

Prečítajte si tiež:
Na koľko percent majú muži a ženy podobný mozog? Výsledok je skutočne prekvapivý

3. Nezabudnite na jemné dotyky

Vedeli ste, že dotykové receptory vášho bábätká sa začínajú rozvíjať už okolo 8 týždňa? V 20. týždni sú napríklad dostatočne veľké na to, aby pocítili dotyk z vonku. Aj preto by ste nemali zabudnúť na hladkanie bruška za pomoci masážnych olejov či krémov, a tak sa zbližovať so svojím dieťatkom.

4. Rozprávajte sa s bábätkom

Deti reagujú na zvuky, ktoré počujú mimo maternice, už v 25.-26. týždni. Aj preto by ste sa mali už v tomto období začať prihovárať svojmu dieťatku alebo mu začať čítať. Dieťa sa naučí rozoznávať váš hlas, no okrem toho mu prináša istotu a signalizuje, že je všetko v poriadku. To isté platí aj o hlase otca.

5. Počúvajte hudbu

Počúvanie hudby má viacero výhod. Matke sa vďaka nej produkuje hormón serotonín, ktorý podporuje uvoľňovanie endorfínov. Matka je vďaka ním šťastnejšia a to isté platí aj o bábätku, pretože endorfíny sa prenášajú aj na neho. Hudba zároveň stimuluje jeho zmysly a podporuje vývoj mozgu. Zvážiť by ste mali taktiež koncerty klasickej hudby.

Prečítajte si tiež:
Aké banány kupovať? Neuveríte, ktorý je najzdravší

6. Pravidelne cvičte

Aj počas tehotenstva by ste nemali zabudnúť na pravidelné cvičenie, avšak, pozor si musíte dať na správny výber cvikov. Tie by mali byť vhodné, bezpečné a schválené lekárom. V období tehotenstva sa odporúča najmä kardio cvičenie. Vďaka pravidelnému cvičeniu mamičiek sa vyvíja aj srdce malých detí lepšie a sú silnejšie.

7. Doprajte si oddych

Čas relaxu a oddychu si užívajú nielen mamičky, ale aj detičky, ktoré vtedy skúšajú nové pohyby a akrobacie. A keďže šport spôsobuje nášmu telu blahodárne účinky, to isté platí aj v prípade bábätiek v brušku.

8. Smejte sa mamičky

Smiech a vtipné chvíľky si neužívate iba vy, mamina, ale aj vaše dieťa. Ultrazvuk totiž ukázal, že keď sa vy smejete, bábätko vo vašom brušku začne skákať hore a dole. Kvôli svalovým kontrakciám totiž nastáva trampolínová reakcia, ktorú si zrejme vaše bábätko celkom vychutnáva.

Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií