Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vláda v Maďarsku sprísňuje pravidlá pre interrupcie

K presadeniu nového nariadenia sa v utorok na Facebooku prihlásila poslankyňa radikálneho pravicového Hnutia Naša vlasť Dóra Dúró.

13.9.2022 (Webnoviny.sk) – Maďarská pravicová vláda vydala nariadenie, ktoré prikazuje lekárom, aby ženám žiadajúcim umelé prerušenie tehotenstva ukázali „vitálne funkcie plodu“. Táto povinnosť sprísni dosiaľ pomerne liberálne interrupčné zákony v krajine. Nariadenie, ktoré zverejnili v pondelok, vstúpi do platnosti 15. septembra.

Prvý úder srdca

Ministerstvo vnútra v oficiálnom vyhlásení uviedlo, že takmer dve tretiny Maďarov si spájajú začiatok života dieťaťa s prvým úderom srdca a moderné prístroje dokážu zachytiť tlkot srdca v skorých štádiách tehotenstva, čo môže „tehotným ženám poskytnúť komplexnejšie informácie“.

Interrupčné zákony v Maďarsku sú relatívne liberálne a sú do veľkej miery nezmenené odkedy zákrok v roku 1953 v krajine legalizovali.

Sprísnenie zákona

Maďarská nacionalistická vláda vedená premiérom Viktorom Orbánom sa prezentuje ako ochranca tradičných rodinných hodnôt a v roku 2011 dokonca doplnila do ústavy vyhlásenie, že „život plodu bude chránený od počatia“, no dosiaľ sa nepokúšala výrazne sprísniť zákony týkajúce sa umelého prerušenia tehotenstva.

K presadeniu nového nariadenia sa v utorok na sociálnej sieti Facebook prihlásila poslankyňa radikálneho pravicového Hnutia Naša vlasť Dóra Dúró.

Viac k témam: Potrat, Zákon o interupciách
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda v Maďarsku sprísňuje pravidlá pre interrupcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií