fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vegáni, toalety, samovraždy aj koktavosť: Vedeli ste, čo všetko oslavuje svoj deň?

Máte tip? napíšte nám mailom

Svoj vlastný svetový či európsky deň majú dnes vegáni, vegetariáni, ale aj mokrade či absurdity. Aké ďalšie závažné, vtipné či bizarné dni máme v kalendári?

V posledných rokoch sa čoraz viac rozširuje terorizmus. Preto si už od roku 2005 pripomíname Európsky deň na pamiatku obetí terorizmu (11. marec). Pokiaľ zas niekoho uvidíte 21. marca s dvoma rôznymi ponožkami, je to kvôli Svetovému dňu Downovho syndrómu. Stále je množstvo ľudí, ktorí si siahajú na život. Preto si 10. septembra pripomíname Svetový deň prevencie samovrážd. 

Svoj sviatok majú panika, boj proti hluku či hygiena rúk

Každý má nejaké veci, ktorých sa bojí. Tie si pripomíname počas Dňa paniky 9. marca. Ide však o vtipné pripomienky ľudských slabostí. O niečo vážnejšou spomienkou je sviatok boja proti hluku. Ten symbolicky vždy pripadá na Zelený štvrtok. Ľudia by počas neho mali na chvíľu zastaviť, uvedomiť si, čo ich vyrušuje, či ako môžu byť ohľaduplnejší k druhým.

zaujímavé svetové dni

Už desiaty rok si tiež pripomíname Svetový deň hygieny rúk. Využívame ich takmer neustále. Preto sa Svetová zdravotnícka organizácia rozhodla 5. máj venovať práve čistote rúk. Problémom súčasnej doby je pre mnohých aj workoholizmus. Z neho neraz vznikajú depresie. To, že množstvo ľudí má až príliš rado svoju prácu, si pripomíname 4. júla.

Prečítajte si tiež:
Slováci zomierajú najčastejšie na tieto ochorenia

zaujímavé svetové dni

Raz do roka by ste sa mali zastaviť

Snáď najväčším protikladom k workoholizmu je leňošenie. 10. august patrí záhaľke. Aj tvorcovia tohto zaujímavého sviatku si však uvedomujú, že by sa to s oddychom nemalo preháňať, lebo ani príliš veľa ničnerobenia nemusí byť pre našu psychiku optimálne.

Formou relaxu môže byť napríklad piknik. Aj ten má svoj sviatok, je to konkrétne 18. júla. A čo tak piknik pri Dunaji? Táto rieka, ktorá veľkou časťou preteká aj cez Slovensko, má už 25 rokov svoj deň. Pripomíname si ho 29. júla. Založiť sa ho rozhodli v roku 1994 krajiny, cez ktoré preteká. Spoločne s tým prijali aj dohovor o jeho ochrane.

Podobne ako naša rieka, sviatok majú aj všetky mokrade. Aj tie by sme mali chrániť, preto 2. február pripadol práve ich ochrane.

Absurdnosti, ale aj bežné súčasti života

Ak máte vo svojom okolí ľaváka, určite by ste si naňho mali spomenúť 13. augusta. Čoraz viac rozšírené sú alternatívne formy stravovania. Vegetariáni majú svoj deň 1. októbra. Presne o mesiac neskôr oslavujú vegáni.

Prečítajte si tiež:
Počítačová grafika v sexy prevedení!

25. októbra majú svoj sviatok cestoviny. Samozrejme, túto obľúbenú potravinu začali oslavovať Taliani. Konkrétne išlo o iniciatívu talianskych výrobcov cestovín a tiež výrobcov cestovín v Európskej únii. Existuje aj Svetový deň toaliet. Pripadá na 19. november, pripomíname si ho od roku 2001 a založila ho, ako inak, Svetová organizácia toaliet.

zaujímavé svetové dni

Ak sa vám niektoré z týchto vecí zdajú absurdné, verte, že aj absurdity majú svoj sviatok. 20. novembra by sme sa mali na chvíľu zamyslieť nad nezmyslami, ktoré nemajú žiadnu logiku. Medzi neuveriteľné dni však rozhodne nepatrí Deň komplimentov (24. január), Deň pozitívneho myslenia (13. septembra), Svetový deň bez mobilu (6. február) či Medzinárodný deň bez fajčenia (20. november).

Rozumiete koktavosti?

Každý z nás sa niekedy zakokce. Sú však aj ľudia, pre ktorých je koktavosť diagnózou. 22. október je teda venovaný tejto nepríjemnej poruche. Vzniká tiež množstvo workshopov či seminárov s odborníkmi, aby aj verejnosť vnímala chorobu inak. Slávi sa od roku 1998.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií