fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zažili sme najteplejšiu jeseň v histórii! November bol rekordne teplý

Vedci z Copernicus Climate Change Service informovali, že november 2020 bol na celom svete najteplejším novembrom od začiatku záznamov a Európa zažila najteplejšiu jeseň v histórii.

Máte tip? napíšte nám mailom

Tento rok opäť padali globálne teplotné rekordy a týkalo sa to aj jesenných mesiacov v Európe. Svetové priemerné teploty počas novembra 2020 boli najvyššie v histórii záznamov.

Údaje z analýzy ukazujú, že november bol o 0,8 °C nad štandardným 30-ročným referenčným obdobím z rokov 1981 až 2010, čo je o 0,1 °C viac ako v predchádzajúcom najteplejšom novembri z roku 2016.

Aj v Európe boli teploty v novembri obzvlášť vysoké, vďaka čomu bol tohtoročný november druhým najteplejším novembrom v histórii záznamov spolu s rokom 2009. V trvaní jesenného obdobia, a to od septembra do novembra, boli priemerné teploty v Európe rekordné.

Teploty počas jesene v Európe presiahli o 0,4 °C rekord z roku 2006, kedy bola dovtedy zaznamenaná najteplejšia jeseň v Európe.

Anomálie teploty povrchového vzduchu za september až november 2020. Zdroj: Copernicus

Väčšina Európy zaznamenala nadpriemerné teploty a obzvlášť teplo bolo v severných a východných častiach kontinentu. Na Slovensku boli jesenné teploty mierne nad normálom.

Carlo Buontempo, riaditeľ služby pre zmenu podnebia Copernicus v ECMWF, uviedol: „Z globálneho hľadiska bol november v porovnaní s ostatnými novembrami mimoriadne teplým mesiacom. Teploty v Arktíde a na severnej Sibíri zostali trvalo vysoké a morský ľad bol v druhom najnižšom rozsahu. Treba zdôrazňovať dôležitosť komplexného monitorovania Arktídy, pretože sa otepľuje rýchlejšie ako zvyšok sveta.“

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #10 Psychiatria v Pezinku
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií