fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #10 Psychiatria v Pezinku

Máte tip? napíšte nám mailom

Záhady fascinujú ľudstvo od nepamäti. Jedni sa vždy snažia nájsť logické vysvetlenia a sú voči nim skeptickí. Iní sa nechávajú nimi unášať a veria v nadprirodzeno, skúmajú ho. Inak to nie je ani u nás, na Slovensku. Tiež tu máme zopár Bohom zabudnutých miest, v ktorých dýcha ponurá atmosféra a sú opradené mnohými historkami. Bývalá psychiatria v Pezinku nie je výnimkou.

Budovala sa 17 rokov

Psychiatrická nemocnica Philipa Pinela v Pezniku stále funguje, avšak už nie v starej budove, ale v novej. Staré priestory nemocnice sú dnes v dezolátnom stave. No poďme pekne od začiatku. Areál je situovaný do zalesnenej prírody, ktorá poskytuje maximálny komfort na psychohygienu, odpočinok a regeneráciu mysle. Aj to je jeden z dôvodov, prečo tu do roku 1918 boli železité kúpele. Zmluva na hotelizáciu dlhodobo psychicky chorých ľudí sa tu uzatvorila až v roku 1924 a aj to boli pacientmi iba muži. Budova psychiatrie sa budovala dlhých 17 rokov, ani to však nebolo motiváciou k tomu, aby sa jej štandardy zachovali. 

Bývalá psychiatria v Pezinku Pezinku nepatrí

Budova je pomenovaná podľa Philipa Pinela, významného francúzskeho lekára, no svoj názov nosila až od roku 1995. Philip sa preslávil najmä svojim presadzovaním humánneho prístupu v psychiatrickej liečbe, ktorý oslavovala aj psychiatria v Pezinku, čo bolo najmä v tomto odbore nie úplnou prioritou. V súčasnosti nie je síce vstup do budov zakázaný, no neodporúča sa, nakoľko sa stropy rúcajú. Podľa nám dostupných zdrojov v súčasnosti patrí celý areál Univerzitnej nemocnici v Bratislave, ktorá sa snaží areál predať. Zatiaľ neúspešne.

Prečítajte si tiež:
Originálne vianočné pozdravy rodiny Macaulay

Straší v nej?

Príbehov o tomto mieste nie je málo, toto miesto je obľúbené aj medzi lovcami duchov. Nadšenci zo Slovak Ghost Hunters ju navštívili tiež a ich reakciou bolo: „Cez deň počula jedna členka Slovak Ghost Hunters nevysvetliteľné zvuky. Po zotmení sme začali s naším klasickým vyšetrovaním, záznamom EVP nahrávok. Už po pár minútach nahrávania sa nám podarilo zachytiť jasnú EVP nahrávku. Niekto alebo niečo nám na nej odpovedá na našu otázku slovami – Bývam tu,“  vyjadril sa jeden z členov pre portál Najky.sk.

Pozrite si tiež: 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií