fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zemetrasenie na indonézskom ostrove Lombok si vyžiadalo viac ako 140 obetí

Máte tip? napíšte nám mailom

Podľa najnovších informácií si až 142 mŕtvych vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 7,0. V nedeľu zasiahlo pobrežnú oblasť indonézskeho turistami vyhľadávaného ostrova Lombok.

Uviedla to v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Sutopa Purwa Nugroha.

“Toto je predbežná správa. Očakávame, že počet (obetí) sa zvýši, keď sa naše pátracie a záchranné tímy dostanú do všetkých častí Lomboku,” povedal Nugroho. Dodal, že väčšinu z 91 mŕtvych zabili padajúce úlomky.

Záchranné práce komplikujú podľa neho výpadky dodávok elektriny a komunikačné problémy.

zemetrasenie Lombok
Zdroj: Antara Foto/Ahmad Subaidi, REUTERS

Hypocentrum zemetrasenia zaznamenaného o 19.46 h miestneho času (13.46 h SELČ) bolo v hĺbke okolo desať kilometrov. Úrady najskôr vydali varovanie pred vlnou cunami, ale neskôr ho stiahli. Zaznamenané bolo len vzdutie hladiny na pobreží Lomboku o 13 centimetrov. Väčšinu ostrova postihol výpadok elektrickej energie.

Záchvevy bolo zreteľne cítiť aj na susednom ostrove Bali, kde došlo k poškodeniu budov.

Záchranári evakuovali približne 1000 domácich a zahraničných turistov z ostrovčeka Gili pri severozápadnom pobreží Lomboku.

Medzinárodné letiská na Lomboku i susednom ostrove Bali, ktoré sú známe svojimi nedotknutými plážami a horami, zaznamenali menšie škody, avšak ich prevádzka nebola prerušená.

Prečítajte si tiež:
Otec vytvoril pre svoje deti šmýkalku v byte

V Matarame, hlavnom meste ostrova Lombok, otrasy poškodili mnohé budovy, z ktorých väčšina bola postavená z nekvalitných materiálov. Pacientov v tamojšej nemocnici, ako aj v nemocnici v meste Denpasar na Bali, evakuovali a ošetrovali na uliciach.

Ďalšími najviac postihnutými oblasťami sú Severný a Východný Lombok.

zemetrasenie Lombok
Zahraniční turisti berú kufre a odchádzajú z mesta Pemenang, ležiaceho na severe ostrova Lombok. Zdroj: Antara Foto/Ahmad Subaidi, REUTERS

Zemetrasenie prišlo iba týždeň po tom, ako otrasy s magnitúdou 6,4 na ostrove Lombok pripravili o život 16 ľudí a vynútili si rozsiahlu evakuáciu turistov z oblasti vyhľadávanej sopky Rinjani.

V dôsledku zemetrasenia bolo zrušené stretnutie o boji proti terorizmu, ktoré sa malo konať v pondelok a mali sa na ňom zúčastniť predstavitelia Indonézie, Austrálie, Nového Zélandu a Mjanmarska.

Indonéziu často sužujú zemetrasenia vzhľadom na to, že sa nachádza na takzvanom Ohňovom kruhu, kde sa odohráva až 90 percent všetkých zemetrasení na svete.

V decembri 2004 silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1 pri indonézskom ostrove Sumatra vyvolalo vlnu cunami, ktorá vo vyše desiatich krajinách juhovýchodnej Ázie zabila 230.000 ľudí.

Zdroj: http://www.teraz.sk/zahranicie/zemetrasenie-na-indonezskom-ostrove-lom/340986-clanok.html

Foto: https://www.reuters.com/article/us-indonesia-quake/tourists-flee-indonesias-lombok-island-after-quake-kills-91-idUSKBN1KR07F

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií