fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zima čaruje na autách ľadové kvety. Ako vznikajú?

Ráno si viacerí našli na svojich autách tzv. ľadové kvety. Mráz v nemeckých lokalitách vyčaroval priam umelecké diela.

Máte tip? napíšte nám mailom

V niekoľkých nemeckých mestách mráz na autách počas noci vyčaroval nádherné ľadové kvety.

Na svojich autách si ich našli napríklad vodiči v Heidelbergu na juhozápade Nemecka či vo Wiesbadene, západne od Frankfurtu nad Mohanom.

Ľadové kvety vznikajú za určitých špecifických podmienok. Aby vznikli, musia byť mrazy, veľmi vysoká relatívna vlhkosť vzduchu a pokojný vietor.

Vodná para vo vzduchu sa usadzuje ako ľad na predmetoch, ako napríklad na oknách áut či iných predmetoch, a vrstva ľadu postupne rastie.

Jemné ľadové kryštály sa vrstvia v nepravidelných tvaroch. Majú svoju štruktúru, ktorá určuje vzor.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj neviditeľné škrabance na povrchu skla a usadené častice prachu, na ktoré sa zrážky lepia. Aj od toho závisí, ako vo výsledku ľadové kvety vyzerajú.

Tieto nánosy malých kryštalických kúskov ľadu tvarom veľmi pripomínajú kvety či listy, a aj preto sa ľudovo volajú ľadové kvety. Takéto nádherné ľadové kvety sa ráno objavili v spomínaných nemeckých mestách.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií