fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedeli ste, že svet prišiel o tieto turistické pamiatky v priebehu 5 rokov?

Máte tip? napíšte nám mailom

Notre-Dame nie je jediná turistická pamiatka, o ktorú sme prišli. 

Len pred niekoľkými dňami vypukol v gotickej Katedrále Notre-Dame v Paríži mohutný požiar. Fotografie horiaceho kostola obleteli svet v priebehu niekoľkých minút. Celý svet sa zomkol a posielal slová solidarity do Francúzska.

Notre-Dame prežil vojny i revolúcie, no teraz sme ho nedokázali ochrániť. Je to smutné, ale neustále strácame turistické pamiatky, ktoré sú zároveň nádhernými miestami, aj keď máme všetko, čo potrebujeme na ich ochranu.

  • Legzira Beach, Sidi Ifni, Maroko

turistické pamiatky
Zdroj: © marmat66 / Instagram / © Depositphotos.com

Majestátny oblúk na pláži Legzira bol medzníkom a jedným zo symbolov Maroka, až kým sa v roku 2016 nezrútil.

Hromada sutín, ktorá vychádzala z útesu, bola tou jedinou vecou, ktorá zostala z krásy obdivovanej turistami. Tí z jej zničenia obviňovali miestne úrady.

Pár mesiacov pred tým, ako sa poloblúk zrútil, ľudia si na ňom začali všímať jemné praskliny aj to, že z neho pomaly vypadávajú kamene. Už vtedy sa tušilo, že jeho skaza príde skôr či neskôr. Obyvatelia však veria, že keby úrady chceli, vedeli by túto turistickú pamiatku zachrániť.

  • Temple of Bel, Palmyra, Sýria

turistické pamiatky
Zdroj: © EAST NEWS © AFP / EAST NEWS

Hlavný chrám Palmyra bol zničený v roku 2015 počas vojny v Sýrii. Bola to jedna z najvýznamnejších náboženských stavieb, ktorá pochádzala z 1. storočia nášho letopočtu. Zostali z nej, bohužiaľ, už len stĺpy stojace uprostred ruín.

Prečítajte si tiež:
Slovenčina sa vyučuje aj v Paríži na Štátnom inštitúte východných jazykov a kultúr INALCO

Mesto Palmyra patrí do svetového dedičstva UNESCO. V Palmyre ste mohli vidieť monumentálne ruiny starobylého mesta, umenie a architektúru z 1. a 2. storočia a integráciu grécko-rímskych techník s miestnymi tradíciami.

Nachádzalo sa v ňom aj viac ako 1 000 stĺpov, rímsky akvadukt a pohrebisko s viac ako 500 hrobmi.

Žiaľ, mnohé poklady tohto starobylého mesta sme stratili počas nepokojov v Sýrii.

  • Národný park Joshua Tree, California, USA

turistické pamiatky
Zdroj: © Depositphotos.com © dianas_wonderland / Instagram

Národný park Joshua Tree je prekrásne miesto, ktoré sa môže pochváliť jedinečnými púštnymi ekosystémami so surrealistickými geologickými črtami a veľkým množstvom neobvyklých rastlín.

V januári 2019 park otvorili pre verejnosť počas 35-dňového odstavenia vlády. Dohľad miestnych rangerov bol v týchto dňoch značne redukovaný a park trpel vandalizmom.

Ľudia odrezávali konáre, zakladali ohne, poškodzovali chodníky a zanechávali za sebou grafiti.

Jeden z bývalých supervízorov Joshua Tree povedal, že parku môže trvať až 200 či 300 rokov, kým sa zahojí a spamätá zo škôd, ktoré na ňom ľudia vykonali v priebehu niekoľkých týždňov.

  • Malá morská panna, Kodaň, Dánsko

zničené turistické pamiatky
Zdroj: © Depositphotos.com / © AFP / EAST NEWS

Sochu vytvoril Edvard Eriksen v roku 1909. Pamiatku sme v priebehu jej krátkej existencie zničili už niekoľkokrát.

Nádherná morská panna bola dvakrát sťatá, raz prišla o ruku a nespočetnekrát bola zahalená do rôznych farieb či grafitov.

Ľudia poškodzovali Malú morskú pannu najmä kvôli vandalizmu alebo preto, že boli znudení, opití alebo trpeli duševnou chorobou. Mnohokrát použili sochu aj na zvýraznenie politických protestov.

Prečítajte si tiež:
Začnite žiť zdravo a cvičte. Zmení sa tým celý váš život

Nanešťastie je veľmi nepravdepodobné, že pamiatku budú vandali obchádzať. Veríme však, že sa nájde spôsob, ako ju uchrániť pred ľudskou hlúposťou.

  • Lake Mackenzie, Tasmania, Australia

Zdroj: © Depositphotos.com / © Rob Blakers / Wikimedia Commons

V januári a februári roku 2016 utrpela Tasmánia obrovský požiar, ktorý postihol jedno z najmalebnejších jazier v regióne – jazero Mackenzie.

Požiare tiež zničili unikátne rastliny, z ktorých niektoré (napríklad cyprusy vždyzelené) nemajú šancu na regeneráciu.

Celkovo zhorelo 20 000 hektárov tasmánskej divočiny. Avšak ľudia hlásili rok po katastrofe dobré správy. Rastliny začali prejavovať známky života, no bude trvať veľmi dlho, kým uvidíme toto miesto opäť vo svojej plnej kráse.

  • Brimham Rocks, North Yorkshire, England

zničené turistické pamiatky
Zdroj: © ianrossin / Instagram / © beaschof / Instagram

Nie je tajomstvom, že turizmus ničí pamiatky. Je však veľmi zarážajúce, keď ľudia zničia 320 miliónov rokov histórie v priebehu sekundy.

V júni 2018 zvalili deti prevyšujúci kameň, a ten sa následne rozbil na kúsky.

Tieto zvláštne tvarované skaly tvoril vietor a ľad po dobu miliónov rokov. Ľuďom sa, žiaľ, zdá normálne ničiť túto krásu a históriu tým, že vyrezávajú svoje mená do kameňov, ktoré sú z dôb pred dinosaurami.

Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií