fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Adidas versus Puma: príbeh dvoch bratov, ktorých rozhádal Hitler

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratia, ktorí rozbehli jednu firmu, umreli ako nepriatelia. Ostali však po nich najväčšie športové značky – Adidas a Puma.

 

Otec bratov Dasslerovcov bol obuvník a jeho obuv si kupovali i ľudia zo širokého okolia nemeckého mesta Herzogenaurach, kde rodina žila. V otcových šľapajách sa rozhodol ísť aj starší z bratov, Rudolf, ktorý sa vyučil za obuvníka. Mladší z dvojice, Adolf bol pôvodne pekárov a zároveň vášnivým a zanieteným športovcom. Práve u Adiho, ako Adolfa doma volali, sa prejavil podnikavý duch a po návrate z frontu z prvej svetovej vojny, roku 1920 si v matkinej práčovni otvoril dielňu na výrobu topánok, kde začal vyrábať športovú obuv.

O štyri roky neskôr sa k Adolfovi pridal i Rudolf a rozbehli tak spoločnú firmu, ktorá niesla názov Dassler Brothers Shoe Factory. V tom čase spoločnosť vyrábala iba 100 párov topánok denne. Postupne začali bratia vyrábať i futbalové kopačky so štupľami, po ktorých nasledovala výroba obuvi pre bežcov.

V roku 1936, kedy sa v Berlíne konali olympijské hry vzal Adolf Dassler jedny z vyrobených tretrov a navštívil s nimi amerického šprintéra Jesseho Owensa a navrhol mu, či by v nich na olympiáde nechcel bežať. Owen súhlasil a v topánkach týchto bratov sa mu podarilo získať štyri zlaté medaily. Vďaka tomuto úspechu sa firma na výrobu športovej obuvi dostala do širšieho povedomia a tesne pred druhou svetovou vojnou už predávala ročne viac než 200-tisíc párov topánok.

Prečítajte si tiež:
Historička tvrdí, že vie, ako vyzeral Ježiš Kristus v skutočnosti! Na jeho podobu, ako ju poznáme máme zabudnuť

68-3728-jesse-owens-v-botach-od-bratru-dasslerovych

Lenže rovnako ako rástla spoločnosti popularita a obrat, rástli medzi bratmi i konflikty. Hlavným dôvodom, prečo sa mali v zuboch bol ich rozdielny prístup k Hitlerovej ideológii, no špekuluje sa i o tom, že Adolfova žena mala pomer s Rudolfom.

Ich spory prerástli vo vzájomnú ignoráciu a súrodenci napokon v roku 1948 rozviazali i spoluprácu. V tom istom roku si Adolf  POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

zaregistroval značku, ktorá je typická troma pruhmi a nazval ju Adidas, pričom Adi bola jeho prezývka a Das je začiatok priezviska. Rovnako i Rudolf sa rozhodol pre vlastnú spoločnosť zameranú na výrobu športovej obuvi a zvolil si názov Ruda, no o pár týždňov ho zmenil na príťažlivejší názov – Puma. Obe továrne na výrobu obuvi pritom od seba delila len rieka.

68-3727-adolf-rudolf-dasslerovi

Ich rivalita však pokračovali i po rozpade spoločnej firmy a nastal silný konkurenčný boj. Napríklad v roku 1954 sa tesne pred futbalovými majstrovstvami sveta Rudolf pohádal s majiteľom nemeckého tímu. Túto situáciu využil jeho mladší brat Adolf a tak nemeckí reprezentanti hrali v adidasoch a šampionát vyhrali. Tak sa spoločnosť Adidas dostala na titulky novín a jej popularita výrazne stúpla. No ani Puma nezaostávala a obľúbili si ju futbalisti ako Pelé či Maradona alebo slávny bežec Usain Bolt. Trom pruhom dávajú prednosť mená ako Messi alebo rôzne basketbalové hviezdy v NBA.

Prečítajte si tiež:
Kontroverzný film o OVB plný žien, alkoholu a luxusu, si môžeš pozrieť aj na internete

Rudolf Dassler v 1974 zomrel na rakovinu pľúc, jeho brat Adolf zomrel o 4 roky neskôr. Obaja bratia sú pochovaní na cintoríne v ich rodnom meste Herzogenaurach, no ich hroby ležia sú na opačných stranách.

 

Film o týchto bratoch si môžeš pozrieť tu:

 

Zdroj: investicniweb.czreflex.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií