fbpx
Adidas versus Puma: príbeh dvoch bratov, ktorých rozhádal Hitler

Adidas versus Puma: príbeh dvoch bratov, ktorých rozhádal Hitler

Bratia, ktorí rozbehli jednu firmu, umreli ako nepriatelia. Ostali však po nich najväčšie športové značky – Adidas a Puma.

 

Otec bratov Dasslerovcov bol obuvník a jeho obuv si kupovali i ľudia zo širokého okolia nemeckého mesta Herzogenaurach, kde rodina žila. V otcových šľapajách sa rozhodol ísť aj starší z bratov, Rudolf, ktorý sa vyučil za obuvníka. Mladší z dvojice, Adolf bol pôvodne pekárov a zároveň vášnivým a zanieteným športovcom. Práve u Adiho, ako Adolfa doma volali, sa prejavil podnikavý duch a po návrate z frontu z prvej svetovej vojny, roku 1920 si v matkinej práčovni otvoril dielňu na výrobu topánok, kde začal vyrábať športovú obuv.

O štyri roky neskôr sa k Adolfovi pridal i Rudolf a rozbehli tak spoločnú firmu, ktorá niesla názov Dassler Brothers Shoe Factory. V tom čase spoločnosť vyrábala iba 100 párov topánok denne. Postupne začali bratia vyrábať i futbalové kopačky so štupľami, po ktorých nasledovala výroba obuvi pre bežcov.

V roku 1936, kedy sa v Berlíne konali olympijské hry vzal Adolf Dassler jedny z vyrobených tretrov a navštívil s nimi amerického šprintéra Jesseho Owensa a navrhol mu, či by v nich na olympiáde nechcel bežať. Owen súhlasil a v topánkach týchto bratov sa mu podarilo získať štyri zlaté medaily. Vďaka tomuto úspechu sa firma na výrobu športovej obuvi dostala do širšieho povedomia a tesne pred druhou svetovou vojnou už predávala ročne viac než 200-tisíc párov topánok.

68-3728-jesse-owens-v-botach-od-bratru-dasslerovych

Lenže rovnako ako rástla spoločnosti popularita a obrat, rástli medzi bratmi i konflikty. Hlavným dôvodom, prečo sa mali v zuboch bol ich rozdielny prístup k Hitlerovej ideológii, no špekuluje sa i o tom, že Adolfova žena mala pomer s Rudolfom.

Ich spory prerástli vo vzájomnú ignoráciu a súrodenci napokon v roku 1948 rozviazali i spoluprácu. V tom istom roku si Adolf  POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Tieto extravagantné drevené topánky z Vietnamu stoja niekoľko stovák eur. Kúpili by ste si ich?
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.