Adidas versus Puma: príbeh dvoch bratov, ktorých rozhádal Hitler
Bratia, ktorí rozbehli jednu firmu, umreli ako nepriatelia. Ostali však po nich najväčšie športové značky – Adidas a Puma.
Otec bratov Dasslerovcov bol obuvník a jeho obuv si kupovali i ľudia zo širokého okolia nemeckého mesta Herzogenaurach, kde rodina žila. V otcových šľapajách sa rozhodol ísť aj starší z bratov, Rudolf, ktorý sa vyučil za obuvníka. Mladší z dvojice, Adolf bol pôvodne pekárov a zároveň vášnivým a zanieteným športovcom. Práve u Adiho, ako Adolfa doma volali, sa prejavil podnikavý duch a po návrate z frontu z prvej svetovej vojny, roku 1920 si v matkinej práčovni otvoril dielňu na výrobu topánok, kde začal vyrábať športovú obuv.
O štyri roky neskôr sa k Adolfovi pridal i Rudolf a rozbehli tak spoločnú firmu, ktorá niesla názov Dassler Brothers Shoe Factory. V tom čase spoločnosť vyrábala iba 100 párov topánok denne. Postupne začali bratia vyrábať i futbalové kopačky so štupľami, po ktorých nasledovala výroba obuvi pre bežcov.
V roku 1936, kedy sa v Berlíne konali olympijské hry vzal Adolf Dassler jedny z vyrobených tretrov a navštívil s nimi amerického šprintéra Jesseho Owensa a navrhol mu, či by v nich na olympiáde nechcel bežať. Owen súhlasil a v topánkach týchto bratov sa mu podarilo získať štyri zlaté medaily. Vďaka tomuto úspechu sa firma na výrobu športovej obuvi dostala do širšieho povedomia a tesne pred druhou svetovou vojnou už predávala ročne viac než 200-tisíc párov topánok.
Lenže rovnako ako rástla spoločnosti popularita a obrat, rástli medzi bratmi i konflikty. Hlavným dôvodom, prečo sa mali v zuboch bol ich rozdielny prístup k Hitlerovej ideológii, no špekuluje sa i o tom, že Adolfova žena mala pomer s Rudolfom.
Ich spory prerástli vo vzájomnú ignoráciu a súrodenci napokon v roku 1948 rozviazali i spoluprácu. V tom istom roku si Adolf POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE