Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aká je skutočná pravda o bezpečnosti lietania?

Nedávne letecké nešťastie v Afrike opäť vyvolalo otázniky nad bezpečnosťou lietania. Štatistiky stále nepustia a vykresľujú lietadlá ako najbezpečnejšie. Je to naozaj pravda alebo ide o mýtus?

Ľudia sa už od nepamäti prepravovali naozaj rôznymi spôsobmi. Existuje mnoho prostriedkov, ktoré nám presúvanie z bodu A do bodu B výrazne uľahčujú. Viete si dnešný svet predstaviť napríklad bez áut? Aj keď tento druh dopravy nie je zďaleka najbezpečnejší, ľudia k nemu majú vybudovanú akúsi väčšiu dôveru ako k preprave pomocou lietadla. Málokto by povedal, že letecká doprava je štatisticky tou najbezpečnešou vôbec.

Zdroj: pixabay.com

Veľkou príčinou strachu ľudí z lietania sú hlavne letecké katastrofy. Nedávna tragédia z Afriky, kde zahynuli aj štyria Slováci či napríklad pád ruského lietadla, v ktorom sedel aj obľúbený slovenský hokejista Pavol Demitra, nepridávajú na kredite popularity. Faktom však ostáva, že nikdy doteraz nebola letecká doprava využívaná tak, ako je tomu dnes. Predovšetkým za to vďačíme nízkonákladovým spoločnostiam ako Ryanair, WizzAir či EasyJet. Nech sú ich podmienky prepravy akékoľvek, o tom, že tieto spoločnosti pozdvihli popularitu lietania a sprístupnili ho masám, nemôže byť žiadna reč.

Zdroj: pixabay.com

Ako je to s bezpečnosťou?

Podľa všetkých dostupných štatistík o doprave sú lietadlá na vrchole rebríčka. Je napríklad vyššia pravdepodobnosť, že zomriete v aute cestou na letisko alebo že vás zabije blesk. Každá minca má však dve strany. Čísla, s ktorými štatistiky pracujú, sú nespochybniteľné a overiteľné. Treba ale povedať, že väčšina štatistík do svojho skúmania zahŕňa dôležitý údaj, v ktorom má letecká doprava navrch, a tým je počet kilometrov.

Je logické, že v tomto sa úplne nemôže porovnávať napríklad s autobusmi či dokonca v niektorých tabuľkách s výťahmi. Tieto čísla potom vychádzajú z toho, že na počet prejdených kilometrov je určitý počet obetí. Na obhajobu je potrebné povedať, že nie všetky štatistiky berú tento údaj ako smerodajný. Aj keď s menšími číslami, no lietadlá stále rebríčky vedú a na tom sa nič nemení.

Prečo sa teda ľudia boja?

Média majú v dnešnej dobe majú neuveriteľnú silu. Vo svojich rukách držia naozaj veľkú moc a dokážu ovplyvňovať obrovské množstvo ľudí. Úlohou žiadneho média nie je šíriť strach z lietania. Faktom však je, že zlepšovaniu povesti moc nepomáhajú.

O tom, že sa v niekde zrútilo lietadlo s 200 ľuďmi, informuje celý svet. Ale napríklad o autobuse, ktorý sa niekde v Indii zrúti do priepasti a zahynie 60 ľudí, informuje málokto. Ak by mali všetky médiá informovať o všetkých dopravných nešťastiach na celom svete, 24-hodinové vysielanie by nestačilo. Ak vychádzame z informácii, ktoré priniesol denník SME, v roku 2018 bol počet nešťastí dopravných lietadiel osem. Je to neporovnateľné číslo proti iným druhom dopravy.

kkk

Zdroj: nbcboston.com

Aj keď už k leteckej katastrofe dôjde, nikdy za tým nie je len jeden dôvod. Je mnoho aspektov, ktoré musia nastať v jedom okamihu, aby lietadlo išlo nekontrolovateľne k zemi.

Na YouTube kanáli JurajVie môžete nájsť okrem iných poučných videí aj jedno, ktoré sa venuje tejto problematike.

Zdroj titulnej fotografie: bloomberg.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií