fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vystrihnuté z Walking Dead? Austrálski vedci zistili, že mŕtvoly sa môžu hýbať aj po smrti

Máte tip? napíšte nám mailom

Mŕtvoly sa môžu hýbať aj niekoľko mesiacov po smrti. Podľa nového výskumu už smrť nemusí znamenať to, že naše telá odpočívajú v pokoji.   

Ak ste si práve teraz predstavili situáciu, počas ktorej sa mŕtvoly pokúšajú vyhrabať zo zeme, alebo ste si v hlave zobrazili scenáre zo seriálu Walking Dead, buďte pokojní. Aj napriek tomu, že nejde o objav storočia, vedcom sa podarilo niečo veľkolepé. Forenzní vedci z austrálskej univezity Central Queensland urobili rozsiahly výskum, ktorý potvrdil, že mŕtvoly sa skutočne dokážu hýbať.  

Objav vo forenznej vede

Výskumníci v austrálskom výskumnom zariadení, ktoré nazvali „farma s telami” urobili po použití časozberných fotoaparátov (na filmovanie rozkladajúcich sa tiel) prekvapivý objav.

Fotoaparáty pracovali tak, že každých 30 minút snímali počas denného svetla mŕtve telá. Za 17 mesiacov sa im podarilo nahromadiť množstvo záberov. Keď ich porovnali, zistili, že mŕtvoly sa môžu hýbať aj po niekoľkých mesiacoch.  

„Podľa fotografií sme zistili, že sa pohybovali najmä ramená. Po istom čase klesali, až boli úplne pri tele,” povedala pre austrálsku vysielaciu spoločnosť lekárka Alyson Wilson z Central Queensland University.

Doplnila, že niektoré pohyby vedci očakávali iba v počiatočnom štádiu fotografovania. V skutočnosti však trvali počas celých 17 mesiacov. Práve prvé štádium po úmrtí predstavuje pre telo proces rozkladu, pri ktorom postupne schne aj väzivové spojivo. Tieto znalosti by v budúcnosti mohli poslúžiť najmä v kriminalistike, pri nevysvetliteľných príčinách smrti.  

Prečítajte si tiež:
Tragický Silvester pre zvieratá: Požiar v ZOO nebol jediný problém
Vedcom sa podaril objav, ktorý pomôže v kriminalistike. Zdroj: Tasr

Mŕtvoly sa môžu hýbať aj po smrti

V skutočnosti by to mohlo zmeniť spôsob, akým vedci analyzujú a interpretujú scény zločinu, najmä vtedy, keď neboli nájdené ľudské telá ihneď po úmrtí.  Pre vedecký tím ide o pokrok, pretože doteraz všetko, čo nasvedčovalo pohybu tela, odôvodňovali len ľudskou alebo zvieracou aktivitou.

Výskum Alyson Wilson dokázal, že predpoklad o polohe tela po smrti už nemusí platiť. Dokument popisujúci objav, že mŕtvoly sú živšie, než sa očakávalo, ešte nebol uverejnený, ale nadväzuje na predchádzajúcu prácu uverejnenú v štúdii Forensic Science International: Synergy.

Wilson a jej kolegovia používali na sledovanie rozkladu mŕtvych tiel časozbernú kameru. Výsledné obrázky potom porovnali so systémom prideľovania bodov pre úrovne rozkladu v tele, aby sa určil interval toho, ako dlho bola osoba mŕtva.

Na základe týchto zistení sa zdá, že ak sa študuje dostatok mŕtvol s dlhodobými časovými odstupmi na generovanie štatistických údajov o pohybe tiel, tak tieto znalosti by sa mohli v budúcnosti použiť aj na analýzu kriminálnych scén s oveľa väčšou presnosťou. Zjednodušene, tento objav by pomohol forenzným vedcom rekonštruovať pozíciu, v ktorej sa nachádzalo telo v čase smrti. A to by zase mohlo pomôcť zistiť, príčinu úmrtia.

„Forenzní vyšetrovatelia zmapujú miesto činu, polohu tela obete aj všetky nájdené fyzické dôkazy a môžu pochopiť príčinu smrti,“ povedala lekárka Alyson Wilson.

Zdroj:  sciencealert.com 

Prečítajte si tiež:
Psychologický test: Na ktorom obrázku sa podľa vás NENACHÁDZA rodina? Váš výber o vás odhalí skryté tajomstvá
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií