fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Belgický architekt chce premeniť starý činžiak na ekologického čističa vzduchu!

Máte tip? napíšte nám mailom

Fasádu tohto zaujímavého domu v Belgickom Bruseli má zdobiť až 274 kvetináčov, ktoré by mali obsiahnuť vyše desaťtisíc rastlín! To je už naozaj veľké množstvo rastlín. Samozrejme to nie je len obyčajný výmysel, ale niečo za tým môžeme aj nájsť. Ročne by toto obrovské množstvo rastlín malo pohltiť až päťdesiat ton oxidu uhličitého. Podarí sa Belgicku spojiť krásu modernej architektúry a rovnako aj ekológie?

Rovnako starý belgický architekt Vincent Callebaut sa narodil v tom istom roku ako bruselské Botanické centrum. Budova a aj architekt sú z roku 1977 a v súčasnosti nie sú príliš oku lahodiacim činžiakom. Takých je v tejto metropole naozaj mnoho. Svoje pomenovanie si dom vyslúžil vďaka blízkej botanickej záhrade, takže nie preto, že by sa v ňom nachádzalo nejaké veľké množstvo rastlín.

Teraz sa ale zdá, že sa Botanické centrum dočká radikálnej premeny. Návrh Vincenta Callebauta počíta s premenou komplexu na sebestačný a ekologicky ladený objekt. Fasádu domu má zdobiť 274 kvetináčov. Malo by sa v nich nachádzať viac ako desaťtisíc rastlín. Je to naozaj obrovské množstvo rastlín. Všetky sa budú musieť zmestiť do neveľkej budovy, ktorá teda zvonka aspoň tak vyzerá. Ako som už spomínal, okrem krásneho vizuálneho efektu, ktorý určite bude skvelý a bude sa dať na čo pozerať, majú rastliny plniť aj takzvanú „očistnú“ funkciu. Podľa Callebauta rastliny ročne pohltia okolo päťdesiat ton oxidu uhličitého. To či je to naozaj tak reálne a či sa projekt nakoniec zrealizuje a podarí sa uskutočniť tieto smelé plány a hlavne aj ekologické plány, sa uvidí v najbližších rokoch.

Prečítajte si tiež:
Táto pesnička valcovala internet pred voľbami. Krutá pravda o našej republike!

Na streche budovy architekt počíta s umiestnením futuristickej konštrukcie z dreva a ocele. Mala by fungovať ako obytný alebo komerčný polyfunkčný priestor. Plány myslia aj na energetickú sebestačnosť. O elektrinu, ktorá by mala pokryť kompletnú spotrebu budovy, sa postarajú solárne panely a veterné turbíny umiestené na streche domu.

586881-original1-lp51a

586903-original1-0dja3

586912-original1-ov0u4

586911-original1-fvlrx

586908-original1-8dugp

Zdroj a obrázky: Novinky.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií