fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zakladateľ e-shopu bioruža.sk: Babka mi 2 mesiace vyčítala, že som zavislák. Nerozumela, že budem mať online obchod

Máte tip? napíšte nám mailom

S Dimitarom Conevom a jeho synom Radoslavom, zakladateľmi internetového obchodu bioruža.sk, sme sa rozprávali o účinkoch ružového oleja, o vlastnostiach ružovej vody aj o tom, že Bulharsko je vôbec najväčším distribútorom „tekutého zlata” na svete.

Nápad vznikol u Radoslava, s realizáciou mu pomáhal otec Dimitar. Bioruža vznikla v roku 2015.

Ako, kedy a prečo Vám napadlo, že sa chcete zamerať práve na ružu?

Radoslav: Začalo sa to tak, že som sa s otcom vracal z rodinnej cesty z Bulharska (otec odtiaľ pochádza) a myslel som na to, že ma nebaví len chodiť do školy (farmáciu) a hrávať vodné pólo. Chcel som nadobudnúť prax, preto som hľadal produkty blízke farmácii. Na začiatku sme rozmýšľali, že by sme dovážali syr alebo mliečnu baktériu – lactobacillusbulgaricus. Prvého pol roka sme zisťovali a počítali vstupné náklady do biznisu, až sme sa zastavili pri kozmetike: najnižšie vstupné náklady, logistické náklady + unikátnosť bulharskej ružovej vody.

https://www.facebook.com/bioruza/photos/a.1572660179650650/2170403496542979/?type=3&theater

Postupne sme spravili e-shop a začal som ponúkať kozmetiku po predajniach v Žilinskom kraji. Cez leto som na to mal čas, boli vysokoškolské prázdniny. Postupom času sme spravili nový e-shop, prijímali nových ľudí a budovali jednotlivé systémy (CRM, obchod, sklady, online a offline marketing atď.).

Spomínate si na nejaké vtipné historky, ktoré sprevádzali vznik internetového obchodu bioruža.sk?

Historiek by bolo na niekoľko strán. Spomeniem aspoň niektoré: Vždy som si myslel, že nemusíte vidieť ľudí z IT, ale keď som bol 4 mesiace v USA, pretelefonoval som priemernú výplatu Slováka s ľuďmi, čo mi programovali nový e-shop. Výsledok bol taký, že som bol na tom rovnako ako na začiatku. Ďalšia historka je, že celý eshop som nahadzoval na praxi v Bulharsku po tom, ako som odrobil 8 hodín v lekárni a vybavil maily s novými dodávateľmi a riešil do neskorých večerných hodín vzhľad a content v e-shope. Vtipné na tom bolo, že babka (býval som u starých rodičov) mi 2 mesiace vyčítala, že som zavislák od počítačových hier a nerozumela, že budem mať online obchod – v tom čase boli online obchody v Bulharsku v začiatkoch.

Aké látky obsahuje ruža? Ktoré z nich sú telu prospešné? 

Najvzácnejší a najviac využívaný je ružový olej, vyrába sa parnou destiláciou z kvetov odrody ruží „Rosa Damascena“ a najväčším vývozcom je práve Bulharsko. Ruže sa tam pestujú v Údolí ruží, kde majú dokonalé pôdne a podnebné podmienky. V blízkosti je mesto Kazanlak, kde sa od roku 1903 každoročne usporadúva prvý júnový týždeň Festival ruží. Ružovému oleju sa hovorí aj „tekuté zlato“, jeho cena sa pohybuje v závislosti od kvality v rozmedzí od 5 000 až 12 000 eur za 1 kilogram! Je preto dôležité vedieť rozoznať kvalitný certifikovaný ružový olej od jeho lacných napodobenín.

Prečítajte si tiež:
Počas horúčav psíky trpia rovnako ako my, záujem je o ne hlavne v Nemecku. Boli sme v útulku v rámci výzvy #klochnito

https://www.instagram.com/p/BtGu8FRFHep/

Ružový olej sa vo veľkom využíva v kozmetickom priemysle a v parfumoch svetoznámych značiek, obsahuje viac než 300 cenných zložiek, ktoré majú pozitívny účinok na náš organizmus. Má regeneračné, hydratačné, protizápalové, antibakteriálne účinky. Okrem vône, ktorá pôsobí antistresovo, je ružový olej vyhľadávaný a pridávaný do kozmetiky pre svoje protistarnúce (anti-age) účinky. Jediná kvapôčka ružového oleja, pridaná do pleťového krému, zmení na nepoznanie jeho účinky.

Je ružový olej to jediné, čo sa využíva v kozmetike? 

Ako som už spomínal, olej sa vyrába parnou destiláciou, kde nemôže byť použité nič iné ako kvety ruží a destilovaná voda. Výsledkom parnej destilácie je ružová voda, z ktorej sa sedimentačným procesom oddelí ružový olej (olej je ľahší ako voda a zostane v tenkej vrstve na povrchu), ten sa potom zozbiera do nádoby. Zvyšok – to, čo ostane po odobratí ružového oleja – je ružová voda, ktorá sa takisto húfne využíva v kozmetickom priemysle pre svoje jedinečné vlastnosti.

Slúžia len kvety ruže alebo aj iné časti rastliny?

Na výrobu ružového oleja, resp. ružovej vody, sa používajú iba kvety.

Aké má účinky na telo? Používa sa iba na vonkajšie použitie (krémy, pleťové vody atď.) alebo aj vo forme tabletiek, kvapiek, vitamínov?

Ružový olej sa využíva v parfumoch, kozmetike či aromaterapii. Ale pozor, pre silnú koncentráciu zložiek sa nesmie v neriedenej forme aplikovať priamo na pokožku. Využíva sa ale aj v potravinárskom priemysle, napr. na výrobu cukroviniek, ružová voda v bio kvalite sa aj pije (jeden až dva glgy denne) – priaznivo pôsobí na zažívací trakt, ochraňuje pred vznikom rakoviny hrubého čreva a taktiež dezinfikuje ústnu dutinu. Ružová voda sa takisto používa pri pečení, varení atď. – zvýrazňuje chuť jedla.

https://www.facebook.com/bioruza/photos/a.1572660179650650/2189214274661901/?type=3&theater

Novinkou sú momentálne detoxikačné a anti-age ružové kapsuly, ktoré okrem ružového oleja obsahujú aj detoxikačný komplex z pupalky, antioxidanty a množstvo iných telu prospešných látok. Zaujímavosťou je, že ich užívaním sa bude vôňa ruže dostávať von priamo z pokožky – pre niekoho nepredstaviteľné, ale stačí si uvedomiť, že aj po konzumácii cesnaku sa nám to deje.

Ak by ste mali vybrať jeden jediný produkt, ktorý by mal podľa Vás každý mať, čo by to bolo? Čo je „bestseller”?

Jednoznačne ružová voda. Je výborná nielen ako tonikum pre každý typ pleti; má protizápalové vlastnosti, a preto dokáže účinne bojovať a hojiť vyrážky a akné a zároveň pleť nevysušuje, bonusom je aj anti-age účinok. Ružová voda je perfektná aj ako fixátor make-upu. Veď načo používať drahé silikónové fixátory na chemickej báze, keď nám príroda ponúka ružovú vodu? Je vhodná aj pri výrobe masiek a peelingov na práškovej báze. Takisto je skvelá na na osvieženie pokožky počas horúcich letných mesiacov. Použiť sa môže aj na vlasy, jej protizápalové účinky pomáhajú v boji s lupinami a ekzémom.

Prečítajte si tiež:
Je prehltnutá žuvačka hrozbou alebo nie? Odpoveď vás prekvapí

Ako dlho funguje e-shop bioruža.sk? Máte čisto iba produkty z ruže alebo u Vás nájdeme aj širší sortiment?

Bioruža funguje už dva roky. Spočiatku sme začínali iba s ružovými produktmi, neskôr pribudla vlasová kozmetika z chinínu značky Milva a výživové doplnky. Naším cieľom je ponúkať kvalitné prírodné a bio produkty. Sortiment chceme do budúcnosti rozširovať o ďalšie bio značky a taktiež o certifikovanú dekoratívnu kozmetiku.

V čom je špecifická AlteyaOrganics? Bulharská značka zo srdca Údolia ruží zrejme obsahuje to “naj”.

Spĺňa aj tie najnáročnejšie očakávania a pritom je 100 % bio. Nenájdete v nej nič, čo by bolo v rozpore s prírodou a je dokonca vhodná aj pre vegánov. Slovami spoluzakladateľa značky AlteyaOrganics Kaloyana Stoeva: „Príroda ti dáva všetko, musíš len vedieť, ako to využiť.“

AlteyaOrganics bola založená v roku 1999, ale pestovanie ruží bolo rodinnou tradíciou už od 20. storočia. Organické ružové plantáže AlteyaOrganics sú situované priamo v srdci bulharského Údolia ruží. Bulharsko je pritom najväčším distribútorom ružového oleja na svete. AlteyaOrganics distribuuje certifikované produkty do 70 krajín celého sveta. Ružová voda AlteyaOrganics je výnimočná samotným procesom výroby. Nenájdete v nej nič iné, len destilované čerstvé kvetiny a termálnu pramenitú vodu. V produktoch AlteyaOrganics nikdy nenájdete parabény ani žiadne iné škodlivé konzervanty, parafín, ropu, minerálne oleje ani syntetické farbivá. AlteyaOrganics dbá na to, aby zákazníci dostali tú najvyššiu kvalitu trvalo udržateľným spôsobom pre našu milovanú planétu.

Aký je rozdiel medzi bio a prírodnou kozmetikou?

Aktuálne neexistuje v žiadnej krajine konkrétna definícia prírodnej alebo bio kozmetiky. Na základe príkladu ekologického, bio potravinového odvetvia začali viaceré súkromné firmy stanovovať normy a požiadavky, ktoré musia produkty spĺňať, ak chcú byť hodnotené ako prírodné či bio. Znamená to, že určité percento zložiek v produkte je prírodných, avšak môžu sa tam vyskytovať aj syntetické prísady. Bio kozmetika je náročnejšie sledovaná a na to, aby mohla používať symbol bio alebo organická, musí byť certifikovaná. Jej zloženie je potom ohraničené konkrétnymi požiadavkami certifikačného orgánu.

Viac zaujímavostí nájdete aj na ich facebookovej stránke.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií