fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bolsonaro alebo Lula da Silva? Brazílčania v druhom kole prezidentských volieb hlasujú o víťazovi

O priazeň voličov sa uchádza úradujúca hlava štátu Jair Bolsonaro a exprezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.10.2022 (Webnoviny.sk) – Obyvatelia Brazílie v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. O hlasy voličov sa uchádza úradujúci prezident Jair Bolsonaro, ktorý tvrdí, že chce chrániť konzervatívne kresťanské hodnoty, a exprezident Luiz Inácio Lula da Silva sľubujúci návrat krajiny k prosperujúcejšej minulosti. Očakáva sa, že svoj hlas odovzdá viac ako 120 miliónov Brazílčanov.

Mesiace sa zdalo, že Luiz Inácio Lula da Silva smeruje k ľahkému víťazstvu, keďže vyvolal nostalgiu po rokoch 2003 až 2010, keď bol vo funkcii hlavy štátu, pričom v brazílskej ekonomike vtedy bola konjunktúra.

V prvom kole prezidentských volieb získal najviac hlasov, a to 48 percent, ale Bolsonaro bol druhý so ziskom 43 percent hlasov. Ukázalo sa tak, že prieskumy verejnej mienky výrazne podcenili popularitu úradujúceho prezidenta.

Kandidáti na post hlavy štátu v Brazílii, ktorí v prvom kole volieb obsadia prvú priečku, zvyčajne v druhom kole víťazia. Politológ Rodrigo Prando však uviedol, že terajšia predvolebná kampaň je taká atypická, že víťazstvo Jaira Bolsonara nie je možné vylúčiť.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Brazílii
Zdroj: Webnoviny.sk – Bolsonaro alebo Lula da Silva? Brazílčania v druhom kole prezidentských volieb hlasujú o víťazovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Nákladný vlak v Doneckej oblasti zasiahla explózia, ruskí okupanti majú problém so zásobovaním
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií