fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cena ropy klesla pod nulu. Stalo sa to prvýkrát v histórii.

Ropa sa v pondelok predávala za -38 dolárov za barel. Producenti sú nútení platiť za to, že niekto od nich ropu odkúpi.

Máte tip? napíšte nám mailom

Celosvetový pokles spotreby spôsobil šok na trhoch. Za ropu už nákupcovia platiť nemusia, práve naopak, ropa sa stala nežiaducim artiklom. Producenti platia za to, že si ju od nich niekto kúpi. Problémom je najmä to, že ju niet kde skladovať.

Spotreba ropy kvôli koronavírusu neustále klesá. Mnohé firmy sú zatvorené, lietadlá momentálne takmer nelietajú, autá stoja v garážach. Ropné spoločnosti však až doteraz ťažili ropu v bežnom režime. To spôsobuje, že miesta, kde sa ropa skladuje, sa postupne zapĺňajú. Producenti ani nakupujúci nemajú kde ropu skladovať. V pondelok klesla cena ropy na historické minimum, za barel ropy West Texas Intermediate (WTI) nakupujúci zaplatil – 37,63 dolára. To znamená, že ak ste si v pondelok kúpili barel ropy, predávajúci vám k nemu pribalil aj takmer 38 dolárov. To znie ako celkom dobrý obchod. Cena pred krachom sa pohybovala na úrovni 18 dolárov, čo je prepad o 306 percent.

Cena ropy sa postupne znižovala už niekoľko týždňov. Odborníci varovali, že cena ropy je najnižšia za posledných 25 rokov. Producenti však odmietli znížiť ťažbu, a to vyústilo do totálneho krachu.

Prečítajte si tiež:
Chcete pracovať z domu? Najprv si prečítajte nasledujúce riadky

Čo bude ďalej?

Predpokladá sa, že spoločnosti budú nútené odstaviť časť svojich ropných vrtov. Štáty združené v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dohodli, že počas nasledujúceho mesiaca výrazne znížia ťažbu ropy, aby vykompenzovali pokles dopytu a podporili cenu ropy. Ozývajú sa však hlasy, že toto opatrenie stačiť nebude.

Donald Trump označil problém s ropou za „krátkodobý“. Takisto povedal, že keďže je cena aktuálne negatívna, USA nakúpi ropu v takom množstve, v akom sa bude dať a doplní si tak strategické rezervy.

Benzín je najlacnejší za 15 rokov

Cena ropy na svetových trhoch ovplyvňuje aj na Slovensku cenu benzínu. Podľa portálu benzin.sk sa momentálne cena nafty pohybuje na úrovni 1,052 eura za liter. Za liter benzínu 95 zaplatíte v priemere 1,096 eura. Tieto ceny nás „preniesli“ o15 rokov do minulosti. V roku 2005 sme poslednýkrát tankovali benzín za menej ako 1 euro. Súčasné ceny sa podobajú cenám z roku 2006, keď sme za liter benzínu platili v priemere 1,120 eura. Je však možné, že ceny ešte pôjdu nižšie.

Prečítajte si tiež:
Skladové priestory môžu ohroziť naše zdravie práve v tej najnevhodnejšej chvíli
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Guardian Benzin BBC

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií