České vydavateľstvo na svojom e-shope ponúkalo predmety s Hitlerom. Nemusí ísť o trestný čin

České vydavateľstvo na svojom e-shope ponúkalo predmety s Hitlerom. Nemusí ísť o trestný čin

Vydavateľstvo to poriadne prepísklo!

České vydavateľstvo Naše vojsko, ktoré je zamerané na vydávanie a predaj publikácií s vojnovou, historickou a technickou tématikou, sa rozhodlo rozšíriť svoj sortiment. Na svoj e-shop preto pridali nové predmety, konkrétne šálky a bavlnené tričká s potlačou nacistického vodcu Adolfa Hitlera.


Tieto predmety ale vydavateľstvo stiahlo po tom, ako sa strhla vlna kritiky. Podľa majiteľa, Emericha Drtiny, sa to však nestalo na základe negatívnych reakcií verejnosti, ale stiahli ich preto, že sa nepáčili jemu osobne. „Chceli sme verejnosť trocha pobaviť, tak sme na web niečo dali a potom sme sa na to vykašľali. Predmety s Hitlerom boli tak trocha mediálnym trikom,“ objasňuje Drtina.

snimka

Verejnosť však považuje takúto údajnú reklamu za nevhodnú, a tak si Naše vojsko vyslúžilo mnoho tvrdej kritiky. Za nemiestne to považuje i Tereza Štěpková, ktorá okrem iného stojí i za projektom Holokaust.cz.  „Rozhodne to nie je v poriadku, ide o úctu k obetiam holokaustu. Pokiaľ môže také niečo uraziť aspoň jedného človeka, ktorý holokaust prežil alebo nejakých príbuzných, tak by to nemal nikto predávať,“ tvrdí Tereza.

I keď sa môže zdať, že ide o trestný čin, nemusí to tak byť, pretože argumentácia majiteľa vydavateľstva ho môže pred trestným stíham uchrániť. „Podľa toho, ako sú terajšie zákony vykladané, sa nemusí jednať o trestný čin. Mimo zákon by to bolo v prípade, že by sa podarilo preukázať úmysel propagovať nacizmus,“ povedal Miroslav Mareš, ktorý je odborník na extrémizmus.

Aj keď vydavateľstvo predmety s Hitlerom stiahlo, Drtina sa vyjadril, že ďalšie suveníry sťahovať z predaja neplánuje. V ponuke teda ostávajú napríklad predmety so Stalinom či plagáty SS.

Zdroj: idnes.cz

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Český nevestinec dostal peniaze z eurofondov. Majiteľka musela vrátiť viac než milión
Google+ Linkedin

Written By :

„Najväčším šťastím človeka je žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“ - Honore De Balzac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*