fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

So zmenou počasia slabne aj imunita: Ako rozlíšiť chrípku od prechladnutia?

Máte tip? napíšte nám mailom

Len nedávno sme oficiálne privítali jeseň a počasie nám to dalo patrične pocítiť. Teploty klesajú a pomaly budú pribúdať i sychravejšie dni. To je čas, pre ktorý sú typické chrípkové epidémie. Vieme však , ako rozlíšiť chrípku od prechladnutia?

Zima – čas chorôb

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo chrípkové epidémie vypuknú vždy v zimnom období? Tento fenomén súvisí hneď s viacerými faktormi. Prvým je skutočnosť, že počas zimy sa ľudia prirodzene zdržiavajú v uzavretých priestoroch, menej sa vetrá, vďaka čomu sa zvyšuje koncentrácia vírusov v ovzduší. Úplne postačí, ak niekto z vašich kolegov podcení vonkajšiu teplotu, oblečie sa ľahko, prechladne a následne v kancelárii kýcha či kašle. Vírusové ochorenia sa totiž prenášajú kvapôčkovo, teda vzduchom. Podiel na zimných epidémiách má aj úbytok vitamínu D. Ten naše telo získava zo slnečného žiarenia, ktorého je v lete dostatok. Počas zimných mesiacov je ho málo a pokiaľ sa nenahradí výživovými doplnkami, pocítime to najmä oslabením imunity.

Ak sa necítite dobre, mali by ste ostať doma

Áno, žijeme v uponáhľanej dobe a len málokto z nás si môže dovoliť maródovať niekoľkokrát do roka. Vo všeobecnosti ale platí, že pokiaľ prechladnete, mali by ste to vo vlastnom záujme riadne vyležať a doliečiť, v opačnom prípade hrozí, že ochorenie “prechodíte” a neskôr sa vráti aj s komplikáciami

Ako rozlíšiť chrípku od prechladnutia

Zdroj: Unsplash.com

Prečítajte si tiež:
Vaše nohy o vás dokážu povedať viac, ako by ste si mysleli

Prechladnutie či chrípka?

Oba zdravotné problémy majú veľmi podobné príznaky, no pristupovať by sme k nim mali rozdielne. V prvom rade netreba nič podceniť. Prechladnutie je typické postupným vývojom zdravotných ťažkostí, najskôr nás škriabe v hrdle, potom sa pridá nádcha prípadne teplota. Tento vývoj môže trvať aj týždeň, pričom postihnuté sú vždy len horné dýchacie cesty. Teplota v tomto prípade nebýva vyššia ako 38ºC. Naproti tomu chrípka nastupuje veľmi náhle, často v priebehu niekoľkých hodín. Symptómy sú závažnejšie, typickým príznakom je bolesť celého tela a úplné vyčerpanie. Teploty sú vyššie, nezriedka okolo 40ºC, chorému nechutí jesť a často pociťuje aj bolesť na hrudi. V takomto prípade je nevyhnutné, aby postihnutý ostal ležať v posteli.

Vírusy sa antibiotikami neliečia

Ako uvádzajú samotní lekári, slovenský pacient je známy tým, že pokiaľ z ambulancie neodchádza s receptom, je nespokojný. Faktom ale je, že antibiotická liečba na vírusové ochorenia nezaberá, tá sa predpisuje len v prípade bakteriálnych infekcií, napríklad zápalov pľúc, dutín a pod.

Ako rozlíšiť chrípku od prechladnutia

Zdroj: Pexels.com

Prečítajte si tiež:
Zbavte sa negatívnej energie: TAKTO si domov pritiahnete šťastie a pohodu

Spánok a podpora imunity

Pokiaľ by sa vám v nadchádzajúcom období “pošťastilo” nakaziť vírusom, myslite na to, že by ste svojmu telu mali dopriať dostatok odpočinku a adekvátnych vitamínov na posilnenie správneho fungovania imunitného systému. Prechladnutie i chrípku treba skrátka “vyležať”. Tak si doprajte pár dní voľna, veď čo je dôležitejšie, ako naše zdravie?

Zdroj: drmax.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií