Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Z internátnej izby k tisíckam spokojných zákazníkov. A pre vás darček na Valentína!

Michal Kuruc, majiteľ e-shopu Polodrahokam.sk, ešte ako vysokoškolský študent prišiel s nápadom, z ktorého profituje dodnes. A pre teba má niekoľko skvelých tipov na Valentína!

Už počas strednej školy sa Michal zaujímal o online svet – tvorbu webových stránok a s tým spojený online marketing a SEO, teda optimalizáciu pre vyhľadávače. „Už vtedy som začal ponúkať SEO služby pre iné weby, firmy či e-shopy. Najskôr som podnikal, resp. vystavoval faktúry klientom cez firmu našich známych.” V 18-tich si založil vlastnú živnosť a začal naplno podnikať pod vlastným menom. Získal veľa skúseností v oblasti optimalizácie pre vyhľadávače a tvorbu webových stránok.

V roku 2011 ako vysokoškolský študent v Bratislave prichádza s nápadom, z ktorého profituje dodnes. „Napadlo mi založiť si vlastný e-shop. Živnosť som už mal, vedel som robiť aj webové stránky a mal skúsenosti v online marketingu. A, samozrejme, potrebné úspory. Jedinou otázkou zostalo, čo predávať,” hovorí.

Skladové priestory e-shopu. Zdroj: polodrahokam.sk

Takmer 2-tisíc produktov

Muselo to byť malé a skladné, keďže nedisponoval veľkými priestormi. A tiež relatívne lacné, nakoľko našetrený vstupný kapitál nebol príliš vysoký. Po chvíľke googlenia vtedy ešte mladík narazil na polodrahokamy a bižutériu, ktoré ho oslovili svojou rôznorodosťou a farebnosťou. Tak vznikol e-shop Polodrahokam.sk.

„Zaujalo ma, koľko druhov a akých pekných prírodných kameňov vlastne existuje. Narazil som aj na dobrého výrobcu šperkov z polodrahokamov a perál, vybral niekoľko dizajnov od náušníc až po súpravy. Cenovo sa pohybuje tento tovar v jednotkách, prípadne desiatkach eur. Bolo rozhodnuté, hovorí Michal.

Na e-shope pracoval v priestoroch internátnej izby a študovne. Prvá objednávka prišla vďaka efektívnemu cieleniu reklamnej kampane už v deň jeho spustenia – v júli 2012. „Objednávky pribúdali každý deň, a to som mal provizórny sklad doma v izbe. Tovar musela baliť a posielať moja mama,” spomína s úsmevom mladý podnikateľ. Dnes majú vlastnú kanceláriu i sklad, e-shop Polodrahokam.sk tvoria piati ľudia, s ďalšími spolupracujú externe.

Aj v kancelárii musí byť sranda. Zdroj: polodrahokam.sk

K zákazníkovi pristupujú individuálne

Ako značka firmy rástla, sortiment rozšírili aj o kreatívny materiál pre vlastnú handmade výrobu, šperky zo striebra, himalájsku soľ a ďalší doplnkový tovar. V ponuke majú v súčasnosti takmer 2-tisíc rôznych produktov a od roku 2018 aj českú verziu polodrahokam.cz.

„Mesačne vybavujeme stovky objednávok v oboch krajinách. Tovar dodávame aj do niekoľkých kamenných predajní na Slovensku. Stále sme maličká firma, čo nám umožňuje ku každej objednávke a zákazníkovi pristupovať individuálne. Radi podporujeme aj dobré projekty či jednorazové akcie, napr. detské tábory alebo športové podujatia, ktoré sponzorujeme naším tovarom,” hovorí a zároveň podotýka, že každý deň prichádzajú s novými nápadmi a plánmi do budúcna. Neustále sa snažia rozširovať kvalitný sortiment, zvyšovať úroveň služieb a rozvíjať tak e-shop.

Cieľových skupín zákazníkov je niekoľko. Michal uvádza handmade nadšencov a malých výrobcov, ktorí nakupujú kreatívny materiál, z neho potom vyrábajú rôzne výrobky pre seba, svojich známych alebo vlastných zákazníkov. Nedávno dokonca ukončili súťaž pre kreatívcov, do ktorej sa zapojilo 110 fotografií výrobkov od zákazníkov.

„Iní zase preferujú hotové šperky alebo výrobky z himalájskej soli ako darčeky pre svojich blízkych, ale aj takí, čo veria v liečivú silu minerálov.” V poslednom období však cítiť aj trend vrstvenia náramkov, kedy ľudia na ruke nenosia jeden, ale kombinujú viacero druhov.

polodrahokam.sk
Zdroj: polodrahokam.sk

Doplnky už od 2 eur

Náramky, náhrdelníky, ale aj kľúčenky s kameňom už začínajú podľa slov Michala obľubovať aj muži. V ponuke je tiež množstvo unisex produktov, prípadne párových náramkov vhodných pre obe pohlavia.

Výhodou e-shopu Polodrahokam.sk je, že sa u nich ceny pohybujú v jednotkách a desiatkach eur, len máloktorý produkt stojí viac. Z drahších perál sú veľmi populárne dlhé perlové náhrdelníky vhodné napríklad na spoločenské podujatia.

Medzi najlacnejšie doplnky patria, naopak, sekané polodrahokamové náramky, medzi najpredávanejšie patrí elastický sekaný náramok skoryl v krištáli, ktorého cena je len 2,65 €.

„V našom e-shope sa dá nájsť naozaj veľké množstvo doplnkov za rozumné ceny. Zákazníci majú možnosť nakúpiť korálky z polodrahokamov alebo iných materiálov, a to doslova za pár centov. K nim si môžu objednať návlekový materiál i ďalšie bižutérne komponenty, ako prívesky či strapce, a vytvárať si vlastné doplnky v nespočetnom množstve kombinácií. Pri tvorbe sa možno inšpirovať v sekcii Inšpirácie a návody.”

 

Naše inšpirácie a návody pre handmade tvorbu

[envira-gallery id=“78011″]

Darček na Valentína

Úplnou novinkou sú šperky z chirurgickej ocele. Tá je nesmierne populárna vďaka cenovej dostupnosti, vhodná je tiež pre alergikov. A keďže ide o druh nehrdzavejúcej ocele, nesčerná a ľahko sa udržiava. Za to vďačí vyššiemu obsahu chrómu, vďaka ktorému je tiež odolná voči poškriabaniu. „Pre rozšírenie e-shopu o chirurgickú oceľ sme sa rozhodli preto, lebo ľudia v našom okolí mali často problém s bižutérnymi kovmi na šperkoch, ktoré obsahujú nikel a olovo. Chirurgická oceľ tieto kovy neobsahuje, a preto je vhodná aj pre ľudí s citlivejšou pokožkou.” 

Ako valentínsky darček Michal odporúča spomínané párové šperky, ktorých je viacero druhov. Medzi nimi sú náramky pre páry z polodrahokamov, napríklad howlit a tyrkenit, labradorit a tyrkenit či lávový kameň a tyrkenit. Dostupné sú aj oceľové náhrdelníky pre páry oceľové retiazky a párové prívesky z chirurgickej ocele.

Sortiment je naozaj široký a sviatok zaľúbených už 14. februára. Preto neváhajte a potešte svoju polovičku milým darčekom za skvelú cenu prostredníctvom valentínskeho darčekového sprievodcu.

V spolupráci s polodrahokam.sk sme pre vás vytvorili unikátny zľavový kód 14 % na celý nákup – KLCHR (okrem tovaru, ktorý je už v zľave). Platí do 14. februára a uplatniť ho môžete v nákupnom košíku alebo v pokladni pri objednávke. Tak neváhaj a klikni na baner!

 

Text je publikovaný v spolupráci s polodrahokam.sk.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií