Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Desivé, šokujúce a pravdivé: TIETO environmentálne fotky vás donútia zamyslieť sa!

Tohtoročné víťazné environmentálne fotky sú viac ako znepokojujúce! Ukazujú, ako veľmi ľudia vplývajú na planétu Zem.

Organizácia CIWEM (The Chartered Institution of Water and Environmental Management) vyhlásila výsledky súťaže Ekologický fotograf za rok 2019. Pozrite sa spolu s nami na zábery, ktoré vás donútia zamyslieť sa nad činnosťou človeka.

Víťazné environmentálne fotografie sú obrazom dopadov klimatických zmien po celom svete. „Ekologický fotograf roka CIWEM odhaľuje strašné vplyvy, ktoré spôsobujú ľudia na našej planéte, ale zároveň sú oslavou vrodenej schopností ľudstva prežiť a inovovať sa. Dáva nám to nádej, že dokážeme prekonať výzvy na udržateľný život,“ takto hodnotí výjavy na víťazných fotkách samotná CIWEM.

https://www.instagram.com/p/BavDuA_H134/

Fotky majú vyvolať zmeny v spoločnosti

Víťazi boli vyhlásení na pôde OSN pri príležitosti summitu o zmene klímy. Víťazné environmentálne fotky odhaľujú skutočnú realitu toho, ako ľudia a divoká zver zápasia s dopadmi zmeny klímy po celom svete. Cena vznikla na podnietenie zmien politických lídrov, tvorcov rozhodnutí a širokej verejnosti. Informoval o tom  CIWEM.

Prečítajte si tiež :

Greta Thunberg vraj nie je spôsobilá viesť ľudí: Vyjadril sa tak uznávaný detský psychiater

Pitie špinavej vody, ktorá môže byť strojcom množstva chorôb, ťaženie uhlia v 12-tisíc rokov starom lese, pohľad na nosorožca bez typického roha, aby sa nestal obetou pytliakov, to je len zlomok víťazných fotografii. Pozrite si ich s nami bližšie spolu s komentárom.

Environmentálny fotograf roka

Víťazná fotka poukazuje na obeť klímy. Na fotke vidieť 40-ročného rybára z Bombaja, ktorý doslovne zápasí o svoj život. Obrovská záplavová vlna ho vytiahla z vlastného domu, na ulicu. Život mu zachránili rybári. Bombaj čelí zvýšenému riziku záplav v pobrežných vodách v dôsledku zmeny klímy.

SL Shanth Kumar, autor fotografie povedal: „Verím, že zmena je neustály jav. A táto zmena sa dnes prejavuje vo forme zmennej klímy. Ako fotožurnalista vidím všetko, čo sa mi rozvíja pred očami. Videl som sucho, nadmerný dážď, horúce letá a chladnejšie zimy. Som presvedčený, že táto zmena nie je dobrá a musíme konať teraz, inak to ovplyvní budúce generácie.“

View this post on Instagram

It came as a surprise.. extremely delighted to share that I have been awarded the CIWEM ‘Environmental Photographer of the Year 2019’ revealed alongside UN climate action Summit this year. Im overwhelmed not just by the award but to initiate a discussion for a fundamental problem faced by my city. Thanks to all my friends and family for continued support. #eptoy #environment #award #life #climatechange # @leonardodicaprio #ciwem #environmentalphotographeroftheyear #royalphotographicsociety #mumbaiphotographer #indianphotojournalist #globalwarming #environmentalcrisis #photojournalismaward #enviornmentalphotography #mumbai #hightide #https://www.ciwem.org/news/2019-environmental-photographer-of-the-year-revealed

A post shared by Shanth (@sl_shanth_kumar) on

Cena za meniace prostredie

Porotu najviac zaujal záber z ostrova Tuvalu. Zobrazuje popadané stromy, ktoré omývajú morské vlny z neďalekej lagúny. V tejto lokalite sa žiaľ erózii vždy darilo, ale so stúpajúcou hladinou morí sa tamojšie problémy začali stále viac a viac prehlbovať. Stúpajúce hladina ponára aj malé ostrovy.

environmentalne-fotky-ciwem
Zdroj: ciwem.org

Cena za trvalo udržateľný rozvoj miest

Snímka zobrazuje Nový rok v meste Mexicali v Mexiku. Tamojšie mesto sa od 1. januára 2018 pripísalo k mestám, ktoré najviac kontaminujú našu zem. Môže za to zemepisná poloha, priemysel, zmena podnebia, pyrotechnika aj autá.

https://www.instagram.com/p/B27UZrNgT6y/

Cena za vodu, rovnosť a udržateľnosť

Malý chlapec je donútený piť špinavú vodu, pretože v lokalite nie je dostatok vody a krajinu sužuje odlesňovanie. Nedostatok čistej vody zvyšuje riziko hnačkových ochorení, ako je cholera, brušný týfus a úplavica a ďalšie tropické choroby prenášané vodou.

https://www.instagram.com/p/B3AIKr8gFTn/

Cena za klimatické zmeny a energiu

Fotka zachytáva takmer 12-tisíc rokov starý les Hambach v Nemecku, ktorý odkúpila energetická spoločnosť na ťažbu hnedého uhlia. Staroveký les mal kedysi veľkosť Manhattanu. Ako uvádza organizácia CIWEM, v súčasnosti ostáva už len 10 percent  pôvodnej plochy.

https://www.instagram.com/p/B3Hxm-OlWlt/

Cena za mladého environmentálneho fotografa roka

Túto cenu získala fotka, na ktorej pracovníci z Juhoafrickej republiky orezávajú roh nosorožcovi. Nie sú to však pytliaci ale odborníci, ktorí zviera dokážu ochrániť len takýmto spôsobom. „Nebolo to ľahké sledovať,“  takto okomentoval výjav na fotke Neville Kgaugelo Ngomane, autor víťazného záberu.

View this post on Instagram

La #impactante imagen de un #rinoceronte siendo #descornado en una reserva privada de #Sudáfrica ha estremecido al jurado de un prestigioso #concurso internacional de #fotografía ambiental. Su autor es #KgaugeloNevilleNgomane, un joven #sudafricano de #Mpumalanga, con tan solo 19 años, que se alzó con el #Premio Joven #Fotógrafo Ambiental del Año entregado por el Instituto Internacional de Gestión del Agua y el Medio Ambiente (#CIWEM). Titulada «#Medidas Desesperadas», fue elegida entre más de 4.000 instantáneas. Los jueces destacaron su #mérito narrativo y fotográfico: «Cuando su #foto apareció en la pantalla hubo una fuerte #respiración en la sala donde nos encontrábamos; es una imagen muy #poderosa» y que, «Existe para #inspirar el #cambio de los líderes #políticos, los tomadores de decisiones y el público en general». La ONG @rhinorevolutionorg invitó a los estudiantes de #WildShotsOutreach a documentar el proceso. Los expertos recomiendan descornar a los rinocerontes cada 12-24 meses para disuadir a los #cazadores furtivos.

A post shared by Generando Conciencia Animal (@adasuyay) on

Kompletnú  galériu z užšieho zoznamu 2019 nájdete po prekliku TU.

Ktoré environmentálne fotky vás chytili najviac za srdce?

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií