fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prepis známych faktov? Vedci objavili „nové“ hromadné vyhynutie druhov

Máte tip? napíšte nám mailom

Búrajú staré fakty! Vedci objavili „nové“ hromadné vyhynutie druhov. Pozrite si najčerstvejšie podrobnosti o tomto jave.

Dnes sa stále viac rozpráva o šiestom hromadnom veľkom vymieraní druhov v dejinách planéty. Avšak, nateraz našli vedci nové dôkazy o ďalšom, „novom“, hromadnom vymieraní z dávnej minulosti. Ak prirátame tento objav, dostávame sa na siedme masové vymieranie! 

Tento objav tak nielen prepisuje známe fakty ale poodhaľuje skutočný stav našej Zeme.

 

Podcenená závažná udalosť hromadného vyhynutia

Tím vedcov dospel k záveru, že Zem zažila predtým podcenenú závažnú udalosť hromadného vyhynutia, ku ktorej došlo pred asi 260 miliónmi rokov, čím sa celkový počet veľkých vyhynutí v geologickom zázname zvýšil na šesť. S takýmito najčerstvejšími závermi prišiel vedecký portál Science Daily, ktorý prináša výskumné správy.

Čo je podľa vedcov dôležité?

„Nové“ hromadné vyhynutie v rámci skúmania má pre skupinu odborníkov veľký význam. „Je dôležité, aby sme poznali počet závažných hromadných vyhynutí a ich načasovanie, aby sme mohli vyšetriť ich príčiny,“ prezradil Michael Rampino, profesor Katedry biológie na New York University a spoluautor analýzy, ktorá bola publikovaná v časopise Historical Biology.

Prečítajte si tiež :

Upcyklácia oblečenia: Vyčarujte niečo nové a prispejte k záchrane planéty

Vedci doteraz pracovali s verziou piatich hlavných udalostí hromadného vyhynutia, ktoré vyhladili veľké množstvo druhov a definovali koniec geologických období. A to v takejto postupnosti: koniec Ordoviku (pred 443 miliónmi rokov), neskorší Devón (pred 372 miliónmi rokov), Perm (pred 252 miliónmi rokov), Trias (pred 201 miliónmi rokov) a Krieda (pred 66 miliónmi rokov).

Všetky veľké vyhynutia niečo spája. „Je pozoruhodné, že všetkých šesť veľkých hromadných vyhynutí je v korelácii s ničivými environmentálnymi otrasmi – konkrétne s rozsiahlymi erupciami povodňového čadiča, z ktorých každý pokrýva husté lávové toky viac ako milión štvorcových kilometrov,“ doplnil ďalšie poznatky uznávaný profesor Michael Rampino.

Okrem tohto objavu priniesli nedávno iní odborníci  znepokojivú správu o našej domovine. Tá sa zameriava na  súčasnosť, ktorá nie je vôbec ružová.

Prečítajte si tiež:
6 faktov o kruhoch v obilí na Slovensku: Najväčší mal až 275 metrov!

Vedci dvíhali naposledy varovní prst v máji tohto roku, keď poukazovali verejnosti komplexnú správu Organizácie Spojených národov (OSN) o biodiverzite. Podľa slov odborníkov, ktorí na správe pracovali, až miliónu druhov živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie, niektorým dokonca už najbližšie desaťročia.

Váš názor je pre nás dôležitý. Sú podľa vás výsledky najnovších výskumov znepokojivé? Bude podľa vás pokračovať ďalšie hromadné vyhynutie druhov?

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií