fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dieťa bolo tehotné s vlastným dvojčaťom: K vzácnemu javu dochádza raz za milión pôrodov

Máte tip? napíšte nám mailom

Každá mamička si želá hladký priebeh pôrodu, pri ktorom sa narodí zdravé dieťa. Nie vždy je tomu tak. 

Bežné vyšetrenia gynekológov nevedia odhaliť všetky problémy, ktoré dieťa a mamičku čakajú po pôrode. Až keď nastane deň D, stačí niekoľko minút a problémy sú na svete. Svoje by vedeli rozprávať najmä zdravotné sestry a lekári.

Dieťa v tele dvojčaťa

V Kolumbii sa počas uplynulých týždňov narodili nezvyčajné dvojičky. Mónica Vega of Barranquilla porodila v 37. týždni tehotenstva dievčatko menom Itzmara. Kvôli komplikáciám musela žena podstúpiť cisársky rez. Neubehlo ani 24 hodín a rovnaký zákrok muselo podstúpiť aj jej dieťa. Malé dievčatko sa narodilo s vývojovou abnormalitou, ktorá sa v medicíne nazýva fetus in fetu. 

Počas tehotenstva sa v tomto prípade u dvojičiek nevyvíja jedno z embryí tak, ako by sa malo. Pri bežnom tehotenstve dvojičiek dochádza k oddeleniu plodov už počas prvého týždňa. Výsledkom neoddelenia plodov sú siamské dvojčatá. Výnimkou sú ojedinené pôrody, kedy dochádza k abnormalite zvanej fetus in fetu.  

Abnormalita je špecifická práve tým, že nedochádza k oddeleniu dvojčiat, a tak jedno splynie s telom toho druhého do takého štádia, že sa stáva parazitom svojho súrodenca. Ak ste o podobnom pôrode nikdy v živote nepočuli, niet sa čomu čudovať. K pôrodu dieťaťa, ktoré v sebe ukrýva ďalšie dieťa, dochádza len pri jednom z milióna pôrodov na celom svete. 

Výnimočná abnormália

Tehotenstvo ženy z Kolumbie bolo zaujímavé práve tým, že mala v sebe len jedno dieťa, no dve pupočné šnúry. Jedna z nich spájala Itzmaru s matkou a druhá Itzmaru s jej nenarodeným parazitickým dvojčaťom, ktoré jej rástlo v bruchu. Parazitické dvojča nemalo ani srdce ani mozog.

Lekári potvrdili, že by nemalo žiadnu šancu na prežitie, a tak bolo ich prvoradým cieľom zachrániť dvojča, ktoré bolo pupočnou šnúrou spojené s matkou.  

Vďaka cisárskemu rezu sa podarilo zachrániť nielen matku, ale aj dieťa bez toho, aby boli poškodené orgány novorodenca.

Zdroj: unilad.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií