fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Domáca karanténa zrejme bude prostredníctvom mobilnej aplikácie: “SMART KARANTÉNA”

Na boj s novým koronavírusom by sa mohla využívať aj inteligentná karanténa.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vláda SR na svojom štvrtkovom zasadnutí schválila novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorá by umožňovala ľuďom využívať mobilnú aplikáciu: smart karanténa namiesto štátnej karantény. Národnej rade (NR) SR ju odporúča vláda schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.

Karanténa prostredníctvom mobilnej aplikácie

Predkladateľ novely očakáva, že nová forma karantény prostredníctvom mobilnej aplikácie by odbremenila kapacity štátnych karanténnych zariadení. ,,Pôsobila by tiež menej invazívnym spôsobom na osoby prichádzajúce na Slovensko zo zahraničia, ale zároveň poskytovala porovnateľnú úroveň dodržiavania karanténnych opatrení ako v prípade povinnej štátnej karantény,” uvádza sa v materiáli.

Aplikácia by mala byť poskytnutá bezodplatne. Štát očakáva, že by mohla znížiť rozpočtové výdavky. Zároveň sa očakáva, že dôjde k uvoľneniu stoviek členov Policajného zboru, ozbrojených síl a Hasičského a záchranného zboru z plnenia úloh súvisiacich so štátnou karanténou.

Podmienkou inteligentnej karantény je dobrovoľnosť.

,,Počas krízovej situácie môže úrad verejného zdravotníctva rozhodnúť o tom, že osoby, ktoré majú povinnosť podrobiť sa nariadenej izolácii v zdravotníckom zariadení alebo v inom určenom zariadení, sa môžu nariadenej izolácii podrobiť v domácom prostredí za podmienky, že písomne alebo inak hodnoverne preukázateľne súhlasili s podrobením sa izolácii v domácom prostredí za použitia mobilnej aplikácie na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie,” uvádza sa v materiáli.

Čo bude aplikácia “smart karanténa” sledovať

Osoba, ktorá bude s takouto formou karantény súhlasiť, je povinná počas trvania nariadenej izolácie nainštalovať a používať mobilnú aplikáciu na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudlo 12 prípadov nákazy novým koronavírusom z týchto okresov

Mala by umožniť prístup k údajom mobilnej aplikácie:

  • na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie o polohe mobilného zariadenia,
  • mať povolené prijímanie notifikácií na mobilnom zariadení, na ktorom je mobilná aplikácia na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie nainštalovaná,
  • povoliť mobilnému zariadeniu funkciu rozpoznávania tváre pomocou fotoaparátu mobilného zariadenia, ďalej umožniť automatickú aktualizáciu mobilnej aplikácie na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie,
  • povoliť mobilnému zariadeniu lokálne uložiť odfotenú podobizeň tváre používateľa mobilnej aplikácie na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie či zdržať sa konania, ktoré by viedlo k nefunkčnosti alebo nesprávnemu fungovaniu mobilnej aplikácie na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie

Tvorcovia očakávajú pozitívny vplyv aj na rodinné prostredie a vzájomnú súdržnosť členov rodiny a ochranu seniorov, ktorí sú na ochorenie COVID-19 najzraniteľnejší.

smart karanténa
facebook.com/martinklus.sk
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr facebook
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií