Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Experti varujú: Poznáme 2 typy nevery – TOTO sú dôvody, prečo podvádzame

NEVERA – najhoršia nočná mora každého jedného z nás. Ak ste boli práve vy tým podvedeným, určite viete, ako veľmi to bolí a ako veľmi to dokáže váš vzťah ovplyvniť, ak nie úplne zničiť. Nie len, že si prestanete vážiť vášho partnera, ale vážne to ovplyvní aj váš vzťah k sebe samému. Ak ste boli, naopak, práve vy tým neverníkom, viete, aké to je zápasiť s hrou na dve strany a koľko námahy stojí, vyjsť s pravdou von. Avšak, či veríte alebo nie, niekedy je práve nevera tým, čo dvojicu ešte viac zblíži. Paradox? Áno, taký je život.

Esther Perel, významná belgická psychoterapeutka, vo svojej knihe The State of Affairs: Rethinking Infidelity vysvetľuje, že nevera je vlastne aktom zrady a straty. Mimovzťahové aférky nie sú ani tak o samotnom sexuálnom akte, ako o túžbe: túžbe po pozornosti, túžbe po pocite výnimočnosti, túžbe po pocite dôležitosti. Podľa Perelovej, každá aférka určitým spôsobom predefinuje vzťah dvojice.

Dnes sa bližšie pozrieme na to, aké typy nevery poznáme, prečo k nim dochádza a aké následky na vzťah môžu mať.

Prvý typ nevery je údajne ten, ktorého sa zvyčajne dopúšťajú najmä ženy a nazýva sa can-opener (doslovne: otvárač na konzervy).

„To je vtedy, ak máte aférku, pretože sa chcete vymaniť z nefungujúceho vzťahu, no neviete, ako to spraviť. Je to vlastne druh pasívne agresívneho spôsobu, ako povedať: Chcem koniec!“

Tento vzťah signalizuje istý koniec vzťahu. Na druhej strane, druhý typ nevery, praktizovaný najmä mužmi, je skôr o uspokojení a hľadaní toho, čo nám v aktuálnom vzťahu chýba.

„Je to o tom, dopriať si a doplniť to, čo nám v manželstve alebo dlhodobom vzťahu chýba. Potom máme pocit, že už máme všetko, čo potrebujeme ku šťastiu. Napríklad manželstvo nám môže dávať emocionálnu hodnotu, no absentuje po tej fyzickej a sexuálnej stránke. To však nie je hneď dôvodom pre ukončenie vzťahu. Dopriať si to predsa môžeme aj menej bolestivým spôsobom…“

Obhajujú sa tí, ktorí podobnému „životnému štýlu“ holdujú.

Nič proti mužom, avšak nanešťastie niekoľko dlhoročných skúmaní a rokov praxe potvrdilo, že čo sa týka podvádzania a nevery, držia si prvenstvo. Je to najmä z toho dôvodu, že sa neustále potrebujú cítiť ako silní samci a tak ich aj najmenší náznak sympatií či obdivu láka k aférke.

Avšak aby nešla všetka špina len na mužov, my ženy zasa veľakrát vidíme v nevere niečo viac a ak sa pre ňu rozhodneme, zvyčajne sa už pohrávame s myšlienkou rozchodu a ukončenia vzťahu. Málokedy si jednorazovým sexom potrebujeme len pozdvihnúť ego či uspokojiť neukojené sexuálne chúťky. Ženy sú takisto viac emocionálne a preto je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že jednorazový úlet nakoniec prerastie do citom nabitého vzťahu.

Tak čo, pohrávali ste sa už niekedy aj vy s hriešnou myšlienkou nevery? A čo myslíte, čo vás k tomu viedlo?

Zdroj metdaan
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií