fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dvanásť miest v aute, ktoré treba dezinfikovať! Tu je niekoľko trikov

Neprepadaj panike! Máme pre teba tipy a triky, ktoré potrebuješ, aby si použil správnu techniku na ničenie mikroorganizmov a dvanásť miest, na ktoré sa musíš pozrieť bližšie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak vás ovplyvňujú obmedzujúce opatrenia v dôsledku koronavírusu a zároveň často cestujete, auto môže byť skutočnou výzvou. Nachádza sa v ňom mnoho pochmúrnych zákutí a ohybov, všetky v jednom uzavretom priestore. A ten môžu používať viacerí ľudia. Netreba zachádzať do absolútne najnovších technológií, keď sa na udržanie hygieny vo vozidle používa napríklad ultrafialové svetlo. Poobzerajme sa po choroboplodných zárodkoch v kritických priestoroch. Poznáme, akých dvanásť miest v aute to môže byť?

Dezinfikovať a čistiť interiér auta by sme mali bez ohľadu na to, či je tu koronavírus, chrípková sezóna alebo nič také. Stačí si uvedomiť, koľkokrát sa dotkneme volantu, prevodovej páky a čoho všetkého sme sa dotkli predtým. Nehovoriac o všetkých, ktorí dané vozidlo používajú alebo ním cestujú.

Keďže dezinfekčné prostriedky, ktoré z povrchov odstránia 99,9 % baktérií už v drogériách ani lekárňach niekoľko týždňov nenájdeš, proti COVID-19 vie poslúžiť aj obyčajné mydlo. To sa zriedi s vodou a dokáže vyčistiť kompletne celý interiér. Netreba teda kupovať špeciálne antibakteriálne mydlá, stačí bežný domáci kus.

Pri očiste interiéru použi tiež jednorazové rukavice, aby sa zabránilo kontaktu s vírusmi a baktériami, hoci väčšina z nich nemusí byť škodlivá. Daj si pozor na množstvo vody, ktorú používaš na čistenie, aby si nepoškodil elektroniku v aute. Radšej použi menej vody a viac mydla a plochu pretri viackrát, akoby si mal vyliať pol litra vody na palubovku so zabudovanou elektronikou. Rozhodne nepoužívaj žiadne bieliace prostriedky, ktoré nie sú vhodné na materiály v aute.

Prečítajte si tiež:
Spoločnosť LEGO začala vyrábať ochranné štíty na tvár

Najšpinavších dvanásť miest

Starostlivé čistenie interiéru tvojho automobilu však nemusí byť taká rozsiahla šichta. Niektorí odporúčajú zamerať sa na najkritickejšie miesta. Najmä pre tých, ktorí nemajú dostatok času na celkovú dezinfekciu. Tu je spomínaných dvanásť miest:

 • kľúč a diaľkové ovládanie,
 • vonkajšie kľučky dverí, obidve strany,
 • otváranie batožinového priestoru a oblasť uchopenia pri jeho zatváraní,
 • vnútorné oblasti uchopenia dverí a madlá, obidve strany,
 • tlačidlo štart, ak je vo výbave,
 • spätné zrkadlo, zadná časť a okraje,
 • ventilačné prieduchy,
 • prevodová páka,
 • centrálne gombíky, tlačidlá, obrazovka,
 • bezpečnostný pás a pracka,
 • parkovacia brzda.

Je škoda, že na čistiace prostriedky na prírodnej báze ľudia popri obvyklom Detolle či Sanytole príliš nemyslia. Tie však dokážu úplne odstraňovať prírodné znečistenie, ku ktorému môžeme zaradiť krv, víno, pot, ale aj vírusy či baktérie. Preto premýšľaj kreatívne, ale jednoducho a zameraj sa na plochy, ktorých sa dotýkaš najčastejšie.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj CNet Autoviny Autofutures
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií