fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štyri tipy od kozmonauta. Ako prežiť sociálnu izoláciu a karanténu?

Keďže mnohí v dôsledku globálnej pandémie koronavírusu zažívajú sociálnu izoláciu, ľudia premýšľajú o tom, ako zostať zdravý a zároveň dosiahnuť určité ciele.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pre pomoc ostatným natočil video kanadský kozmonaut na dôchodku a kanadský „národný poklad“ Chris Hadfield, aby zmiernil sociálnu izoláciu ostatných a jej účinky. Je to téma, s ktorou má Hadfield veľa skúseností. Ako veliteľ Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pôsobil 166 dní, stretol sa so stiesnenými podmienkami a obmedzeným spoločenským kontaktom. Jeho video začína slovami:

„Strávil som chvíľu izolovaný na palube vesmírnej lode. Je to mimoriadne nebezpečné prostredie, a napriek tomu nachádzame spôsob, ako prosperovať a byť produktívnym tak ďaleko od našich bežných životov.“

Pre tých, ktorí už vyskakujú z kože pri pomyslení na sociálnu izoláciu, ponúka štyri tipy:

  1. Pochopiť skutočné riziko. Hadfield hovorí, že všeobecný strach nepomáha a ľudia by mali hľadať dôveryhodné zdroje. Aby zistili skutočnú mieru rizika, ktorej osobne čelia na základe konkrétnej situácie. Sledovať každé navýšenie počtov infikovaných a každý informačný kanál, ktorý viac-menej zvykne recyklovať informácie z iných kanálov, sa nevypláca.
  2. Aká je tvoja úloha? Hadfield navrhuje, aby si človek našiel určitý cieľ alebo misiu. Aby premýšľal o svojej úlohe a pokúsil sa rozhodnúť, čo chce dosiahnuť alebo urobiť.
  3. Zhodnoť svoje obmedzenia. Rovnako ako nevyhnutnosť byť vzdialený od ostatných, zváž faktory ako finančné zdroje alebo osobné povinnosti.
  4. Prijmi opatrenia. Keď vieš, čo chceš dosiahnuť, a aké sú tvoje limity, môžeš začať konať. Či už ide o starostlivosť o členov rodiny, učiť sa hrať na hudobnom nástroji, cudzí jazyk, čítať knihu, písať alebo akúkoľvek inú aktivitu. Je to šanca robiť niečo iné!
Prečítajte si tiež:
Vo Francúzsku za 24 hodín zomrelo 483 pacientov na COVID-19

Hadfield vyzval tých, ktorí majú príznaky, alebo prišli do kontaktu s potvrdeným prípadom koronavírusu, aby sa izolovali. Na verejnosť apeloval aj ďalší kozmonaut. Scott Kelly, známy svojou „dvojičkovou“ štúdiou NASA, požiadal ľudí, aby filtrovali hrozivé informácie a boli opatrní.

Chris Hadfield na záver videa zhrnul:

„Ľudia! Starajte sa o seba, o svoju rodinu, priateľov a vesmírnu loď.“

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj YouTube NASA.gov CDC
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií