fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fakty o hmyze, ktoré ste možno nevedeli

Páčili sa vám fakty o hmyze, ktoré sme priniesli nedávno? Tu je znova niečo ďalšie. Tentoraz o mravcovi, ktorý žije v naozaj nehostinných podmienkach.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak ste si mysleli, že malých, rýchlo lezúcich mravcov sa zbavíte na púšti, tak ste sa mýlili. Bohužiaľ, ak sa niekedy vyberiete na nejakú zo svetových púští a budete chcieť adrenalín, pozrite sa medzi duny piesku.Pri lepšom a samozrejme dlhšom pozorovaní môžete naraziť na kolóniu mravcov. Hlavne v púšti Namib, kde duny siahajú do výšky až dvesto metrov a zdanlivo vyzerajú bez života. Stačí sa dunami prejsť ráno a objavenie malých živočíchov nie je ani tak náročné. Jašterice, chrobáky, či malý hmyz.

Mimo iného po piesku behajú práve aj malé mravce. Sú pestro sfarbené a ich názov je Camponotus detritus. Tento druh sa vyskytuje práve len v púšti Namib. Presnejšie, v jej extrémne suchých častiach. Je veľmi dobre prispôsobený k životu v nehostinnom prostredí. Mravce sú totiž sami o sebe schopné rýchlo absorbovať vlhkosť, nahromadiť ju v tele a vďaka obmedzenej ventilácií si ju aj dlho udržať.

Teploty, pri ktorých v púšti mravce pobehujú, sa blížia a niekedy dokonca prevyšujú hranicu 50 °C. Tvoria obrovské kolónie, ktoré môžu mať niekoľko tisíc jedincov, ktorí žijú v norách, nie tak hlboko pod povrchom dún. Sú to samozrejme všežravci, ktorí sa živia tým, čo im púšť dá. Napríklad nektárom, semenami, ale aj trusom zvierat.

Prečítajte si tiež:
Prečo je šikmá veža šikmá a ako to, že vydrží aj zemetrasenie?!

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj stoplusjednicka
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií