fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ministerstvo podporuje Greenpeace. Zostanú aktivisti vo väzení?

Máte tip? napíšte nám mailom

Minulotýždňová protestná akcia, o ktorej sme aj my písali, mala (má) pokračovanie. Pripomíname, že aktivisti z Greenpeace-u sa v stredu 28. novembra dostali do areálu baní v Novákoch, vyliezli na ťažobnú vežu a zvesili z nej 15-metrový baner s nápisom „Skončite dobu uhoľnú“.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Polícia odvážlivcov zatkla a tri dni vypočúvala. Včera (v nedeľu 2.12.) súd rozhodol o tom, že týchto dvanástich ľudí budú stíhať väzobne.

Greenpeace dlhodobo upozorňuje na problémy súvisiace s ťažbou a spaľovaním uhlia. Prednedávnom dokonca zverejnili výsledky dokazujúce alarmujúce čísla, čo sa týka prítomnosti arzénu v odpadových vodách v okolí banských výpustov.

Ľudia sa (napokon, ako vždy) rozdelili na dve veľké skupiny: prvou sú ich podporovatelia, tí, ktorým prostredie, v ktorom žijú, nie je ľahostajné, a druhou skupinou sú takzvaní provokatéri a „vyrývači“, pre ktorých sú „grínpisáci“ len hlupáci a šašovia, ktorí nerozumejú priemyslu a celkovo nevedia, čo týmto protestom spôsobili a ich jedinou snahou je obrať o prácu baníkov.

Greenpeace: Neuveriteľné! Aktivistov budú väzobne stíhať! Aktivistky a aktivisti Greenpeace budú až do súdneho procesu…

Zveřejnil(a) Greenpeace Slovensko dne Neděle 2. prosince 2018

Treba poznamenať, že pri štipke záujmu sa vieme dopracovať k neskutočnému množstvu informácií. Chorobou ľudstva je však to, že hneď po prečítaní titulku si myslíme, že sme vhodnými kandidátmi do facebookovej diskusie. Pretože tak to väčšinou býva, človek sa bez overenia informácií snaží presadiť svoj názor, pričom názor oponenta zo zásady odmieta.

Prečítajte si tiež:
Existencia piva je dôkazom toho, že Boh miluje ľudí a chce nás vidieť šťastných, povedal B. Franklin. Stotožňuje sa s tým takmer 90 % Slovákov

Čo na to vláda?

Po nedeľných správach, hlásiacich väzobné stíhanie aktivistov, sú diskusie ešte búrlivejšie. Preto padne vhod verejné stanovisko povolaných.

Dnes sa k situácii vyjadrilo Ministerstvo životného prostredia SR. Na svojej facebookovej stránke napísali:

„Ministerstvo životného prostredia a Slovenská inšpekcia životného prostredia nemôžu komentovať rozhodnutia súdu. No po bohatých skúsenostiach s aktivitami Greenpeace môžu jednoznačne potvrdiť, že aktivisti z Greenpeace sú ľudia, ktorých jediným cieľom je lepšia ochrana životného prostredia. Za dohladateľné obdobie vo vzťahu k envirorezortu nikdy neprekročili etické hranice, vždy boli slušní, konštruktívni a poukazovali na konkrétne otázky ochrany životného prostredia. Ako ministerstvo, tak inšpekcia sa obáva, že vyšetrovanie aktivistov Greenpeace vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. To z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku môže predstavovať veľmi nešťastný signál.“

 

Čo to znamená? Aké to bude mať dôsledky? Aké silné je slovo ministra? Situáciu budeme i naďalej sledovať. Zároveň dávame do pozornosti aj dnešnú udalosť:

Zveřejnil(a) Greenpeace Slovensko dne Neděle 2. prosince 2018

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií