fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Greta Thunberg prispela k zmene módneho priemyslu! K udržateľnej móde sa hlásia aj veľké značky

„Módny priemysel je obrovským prispievateľom ku klimatickej a ekologickej núdzi,“ povedala Greta Thunberg, environmentálna aktivistka a nominantka na Nobelovu cenu mieru.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pre mnohých v módnom priemysle je Gretin výrok ťažko prehltnutou tabletkou, no väčšina chápe, že jej slová sú pravdivé a spoločnosti musia reagovať .

Za posledné dva roky bol predaj zasiahnutý Covidom. Keď módny priemysel vstupuje do roku 2022 s nádejou, ktorá teraz pretrváva, zodpovedné spoločnosti zhromažďujú svoju zostávajúcu silu, prehodnocujú dodávateľské reťazce a analyzujú, kde (a ako) plánujú zhromažďovať trvalo udržateľné zdroje na použitie vo výrobe.

85 percent oblečenia nakoniec skončí na skládke

Odhaduje sa, že 85 percent oblečenia nakoniec skončí na skládke. Niektoré z produktov sú biologicky odbúrateľné, ale veľa z nich nie – a týmto súčastiam odevu môže trvať roky, kým sa rozložia. Vzhľadom na to, že čínska bavlna je teraz pod paľbou kritiky (z novo prijatého zákona o prevencii nútenej práce Ujgurmi), spoločnosti, ktoré získavajú produkt, sa pokúšajú diverzifikovať svoje výrobné miesta alebo zmeniť svoje existujúce zloženia.

Majte na pamäti túto novú realitu a vstúpte do rakúskej Lenzing Group – 80-ročnej megatextilnej spoločnosti za dve miliardy dolárov, ktorá nemusí byť známa, ale mala by byť. V roku 2021 Lenzing vyhral environmentálne hodnotenie CDP Triple Crown A (ktoré bolo udelené iba 14 spoločnostiam na celom svete). CDP je zlatým štandardom pre environmentálne spravodajstvo a Lenzing získal ocenenie v troch kritických kategóriách zahŕňajúcich klimatické zmeny, bezpečnosť vody a lesy.

Prečítajte si tiež:
Včelári majú najviac práce na jar, no postreky im ničia včelstvá

Ochranná známka TENCEL

Ak nepoznáte názov Lenzing, možno poznáte známku TENCEL , ktorá je kľúčom k akejkoľvek diskusii o udržateľnosti. TENCEL je biologicky odbúrateľné vlákno vyrobené z drevnej buničiny, ktoré tiež dodáva pocit odolnej luxusnej látky.

Hoci nikto nechce prísť neskoro o prestíž, svetové značky ako Levi’s, Eileen Fisher, Gap, H&M, J Crew a Timberland sa už zapojili. Zapojení sú aj noví prichádzajúci (v oblasti priameho kontaktu so spotrebiteľmi), ako sú Allbirds, Bearaby, Boyish a MeUndies. Čo majú všetky tieto značky spoločné? — sú licencovanými partnermi vlákien značky TENCEL. Spoluprácou so spoločnosťou Lenzing je každá značka schopná riešiť jeden alebo viacero svojich cieľov v oblasti udržateľnosti – ako je zlepšenie environmentálnych a sociálnych noriem vrátane spravodlivého obchodu, vody, chémie, cirkulárnosti, transparentnosti a dokonca aj lesníctva.

Vlákna TENCEL sú založené na zodpovednom získavaní z certifikovaných a kontrolovaných zdrojov dreva s identifikáciou vlákna zahŕňajúcou sledovateľnosť. Dodatočné overenie môže byť poskytnuté aj prostredníctvom blockchainového partnera, ako je Textile Genesis , ktorý má jedinečné Fibercoiny na sledovanie dodávateľského reťazca a dokonca na výpočet uhlíkovej stopy.

Technológia sa mení

Technológia sa mení a musí riešiť environmentálnu víziu každej značky. Pokiaľ ide o kľúčové problémy dňa, TENCEL pokročil v obehovom a klimatickom opatrení. Zhodnocujú bavlnený odpad a kombinujú ho s drevitou buničinou, takže TENCEL môže poskytnúť možnosť cirkulácie medzi textilom a textilom nazývanú REFIBRA. Za posledných 5 rokov REFIBRA viedla k zníženiu odpadu posielaného na skládky v ekvivalente štyroch miliónov pletených tričiek.

Prečítajte si tiež:
Tento špeciálne vyvinutý robot dokáže postaviť bariéry proti erózii pôdy a chrániť ohrozené oblasti

Realizáciou svojich vedecky podložených cieľov skupina Lenzing tiež aktívne prispieva k úsiliu bojovať proti problémom spôsobeným klimatickými zmenami. V roku 2019 sa Lenzing zaviazal znížiť svoje emisie skleníkových plynov na tonu (výrobku) o 50 percent do roku 2030. To tiež viedlo k uvedeniu prvého celulózového vlákna na báze dreva s nulovou uhlíkovou stopou.

Vplyv na životné prostredie a inovácia tkanín

Vplyv na životné prostredie a inovácia tkanín sú dnes kľúčovými témami v tomto odvetví, takže je nevyhnutné mať globálnu organizáciu, ktorá dokáže obsluhovať meniace sa dodávateľské trasy. Lenzing má v súčasnosti sedem výrobných závodov v šiestich krajinách a je jediným výrobcom celulózových vlákien na báze dreva so závodom v Amerike.

Od roku 1992 sa TENCEL Lyocell vyrába v Mobile, Ala.. V tomto kalendárnom roku začne v Thajsku (koncom 1. štvrťroka) výrobu nového moderného závodu na výrobu lyocellu, ako aj výrobu novej celulózky v r. Brazília (v Q2).

Greta Thunberg vyzvala na „zmenu systému“, pretože chápe, že svet módy sa nemôže zmeniť zo dňa na deň. S ohľadom na to je čas, aby sa svet módy znova pozrel na všetky dostupné zdroje.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj sourcingjournal
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií