fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hegerova vláda má pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe dobré správy, na ich zvýšenie platov dá takmer miliardu eur

Ich platy sa v budúcom roku zvýšia dvakrát, od 1. januára a od 1. septembra. 

Máte tip? napíšte nám mailom

13.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 13. júla 16:12

Zamestnanci pracujúci v štátnej a verejnej službe dostanú na jeseň tohto roka odmenu v sume 500 eur. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval predseda vlády Eduard Heger. Ich platy sa v budúcom roku zvýšia dvakrát, od 1. januára a od 1. septembra.

Učitelia si finančne prilepšia

Od začiatku januára budúceho roka pôjde o zvýšenie o 7 percent a od začiatku septembra o 10 percent. Zvýšenie platov bude podľa premiéra stáť takmer miliardu eur.

Pedagogickým zamestnancom sa platy v budúcom roku zvýšia výraznejšie, ako aj ostatným zamestnancom pracujúcim v štátnej a verejnej sfére.

Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) sa učiteľom od začiatku budúceho roka zvýšia platy o 10 percent a od septembra budúceho roka o 12 percent.

„Nekradneme a o štvrtinu sa nám podarilo znížiť podvody pri dani z pridanej hodnoty a veľmi zodpovedne hospodárime,” povedal šéf rezortu financií.

Kolektívne vyjednávania

Ku koncu júna tohto roka bol podľa neho deficit verejných financií voči rozpočtovým príjmom nižší ako v roku 2019. Kolektívne zmluvy vláda s odborármi podľa Matoviča podpíše s platnosťou od 1. januára 2023 do 31. augusta 2024, teda na 20 mesiacov.

Prečítajte si tiež:
Prebytok zahraničného obchodu Číny sa minulý mesiac dostal na rekordných 97,9 miliardy dolárov

Predsedníčka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová poukázala na to, že v tomto roku dostali zamestnanci v štátnej a verejnej sfére mimoriadnu 350-eurovú odmenu a platy sa im od júla tohto roka zvýšili o 3 percentá.

„Prvýkrát v histórii kolektívneho vyjednávania sme otvorili rokovania o kolektívnych zmluvách počas roka,” povedala.

Výška jednorázovej odmeny

Upozornila na to, že vláda pôvodne navrhovala na jeseň tohto roka vyplatiť zamestnancom v štátnej a verejnej sfére jednorazovú odmenu v sume 200 eur.

„Dostali sme sa ku kompromisnému riešeniu na vyplatenie jednorazovej odmeny 500 eur,” povedala. Odborárom sa podľa nej podarilo presadiť, aby vyplatenie tejto odmeny nebolo limitované rôznymi podmienkami. Odmenu v sume 500 eur tak dostanú všetci zamestnanci bez ohľadu na dĺžku pracovného pomeru.

Zväz zruší štrajkovú pohotovosť

Šéf školských odborov Pavel Ondek informoval o tom, že školský odborový zväz zruší štrajkovú pohotovosť, ak sa podpíše kolektívna zmluva so štátom.

„Súhlasili sme s príspevkom 500 eur pre každého zamestnanca v školstve,” povedal. Nepedagogickým zamestnancom sa podľa neho zvýšia v budúcom roku platy od januára o 7 percent a od septembra budúceho roka o 10 percent a pedagogickým zamestnancom od januára budúceho roka o 10 percent a od septembra budúceho roka o 12 percent.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku stúpa počet ponúk na čiastočnú prácu z domu, iné firmy majú home office medzi benefitmi

Platy začínajúcich učiteľov by sa podľa neho mali zvýšiť o 250 eur, kuchárok o 130 eur a pedagogických zamestnancov v priemere o 300 eur. Upozornil však na to, že na Slovensku je vysoká miera inflácie. „Keď inflácia bude stúpať, tak toto navýšenie ledva pokryje infláciu,” dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Štátna služba, Verejná služba, Zvýšenie platov
Zdroj: Webnoviny.sk – Hegerova vláda má pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe dobré správy, na ich zvýšenie platov dá takmer miliardu eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií