fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rast cien stavebných materiálov si môžu zhotovitelia stavieb vykompenzovať pomocou metodiky Doležalovho ministerstva

Podľa Andreja Doležala obstarávatelia touto metodikou určite nebudú môcť dobiehať staré hriechy za to, že zlyhali v čase, alebo v peniazoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.7.2022 (Webnoviny.sk) – Metodika pre uplatňovanie nárokov zhotoviteľov aktuálnych stavieb im má do istej miery vykompenzovať extrémny rast cien stavebných materiálov. V prípade eurofondových stavieb by mal byť cenový nárast krytý z európskych zdrojov.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval s odvolaním sa na vyjadrenie podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej (Za ľudí).

Cenu môžu navýšiť aj teraz

Ak budú tieto náklady oprávnené, bude sa môcť podpísať ďalšia zmluva o nenávratnom finančnom príspevku, teda o zabezpečení financovania z eurofondov.

„Ak ide o stavby, ktoré sú kryté zo štátneho rozpočtu, čo sa týka rezortu dopravy, tam to pôjde na úkor budúcich stavieb a bude to mať vplyv na ich neskoršiu realizáciu. Neočakávam mimoriadnu dotáciu z ministerstva financií na vykrytie týchto nákladov,” povedal na sociálnej sieti Doležal s tým, že harmonogram stavieb sa bude musieť upravovať. Metodický pokyn rezortu dopravy a výstavby vláda v stredu vzala na vedomie.

Zákon o verejnom obstarávaní umožňuje obstarávateľom už aj v súčasnosti navyšovať zmluvnú cenu stavieb o 50 percent pri splnení podmienok.

Prečítajte si tiež:
Spojené kráľovstvo nedodržiava pobrexitové dohody, problémom je nenapĺňanie severoírskeho protokolu

„Podstata našej metodiky spočíva v tom, že externé vplyvy – vojna, covid a ich kombinácia – boli nepredvídateľné a majú priamy vplyv na rast cien stavebných materiálov. Tento materiál bude použiteľný aj pre stavby iných obstarávateľov, nielen v rámci rezortu dopravy,” uviedol minister dopravy.

Nie je to bianco šek

Upozornil, že to nie je bianco šek alebo garantovaný postup, verejný obstarávateľ stále zodpovedá sám za seba a už vôbec sa táto metodika nedá použiť na prikrytie zlyhaní obstarávateľa.

„Ak niekto podstrelil zákazku v minulosti extrémne nízkou cenou, tak ani touto metodikou nedokáže vrátiť cenu hore. Dodatok umožní nárast zmluvnej ceny len v tej výške, ako objektívne narástla v čase, kedy extrémne rástli ceny stavebných materiálov,” poznamenal Doležal.

Podľa neho obstarávatelia touto metodikou určite nebudú môcť dobiehať staré hriechy za to, že zlyhali v čase, alebo v peniazoch.

Viac k témam: ceny stavebných materiálov, Verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Rast cien stavebných materiálov si môžu zhotovitelia stavieb vykompenzovať pomocou metodiky Doležalovho ministerstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
O koľko eur sa zvýši prídavok na dieťa? Matovič chce inú sumu, ako bola navrhovaná
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií