Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hudobný aranžér a multiinštrumentalista Gabriel Silvay sa v najnovšom klipe kapely Silband prezentuje aj ako šikovný kameraman!

Hudobný klip ku skladbe Freedom Jazz Dance je v poradí piaty klip kapely SilBand. Klip je natočený v New Folk Štúdiu, Stana Baláža z Raslavíc, a nechýba v ňom virtuozita. V klipe sa okrem základnej zostavy kapely objaví aj saxofónista Janko Lazorík, či spevák Tomaš Buranovský.

PRI SÓLACH PADÁ SÁNKA

Skladba Freedom Jazz Dance je plna virtuozity. Pri pozeraní klipu sa skúste zamerať napríklad na sóla saxofónu. „Klip sme sa rozhodli natočiť v nahrávacom štúdiu Stana Baláža, ktorý bol veľmi ústretový, nie len pri sprístupnení štúdia, ale aj počas celého natáčania. Vzhľadom na náročnosť skladby sme sa v tomto klipe rozhodli obraz zamerať na nástroje a živú akustickú hudbu. Aj keď klip nemá príbeh, je sa na čo pozerať,“ povedala manažérka kapely Katarína Silvayová.

img_4051

img_4056

ARANŽOVANIE, HUSLE A KAMERA

Od klipov, ktoré doteraz kapela zverejnila sa tento líši, okrem iného, osobou, ktorá stojí za kamerou – Gabriel Silvay. Klip Freedom Jazz Dance je jeden z tých, kde si môžete všimnúť, nielen hudobné cítenie pri tvorbe aranžmánu, ale aj vynikajúcu hru na husle multiinštrumentalistu Gabriela Silvaya, nehovoriac o samotnom vizuáli klipu, ktorý natáčal a strihal.

„Pôvodne mal tento klip natáčať profík od kamery a strihu, ale zo zdravotných dôvodov to nebolo možné a natáčanie klipu sme už nechceli odďaľovať, tak som sa na to podujal ja. Chlapci z FlowDigital nám požičali techniku a išlo sa na to. Z mojej strany to bolo dosť hektické, lebo som veľmi nechcel zdržiavať všetkých ľudí, a hlavne Stana Baláža z NewFolkStudia, ktorý nám štúdio poskytol úplne zdarma. K tomu svetlá, objektívy a kamera, s ktorou som sa musel zoznámiť cestou do štúdia. Nakoniec som tento klip poňal „freedom“- slobodne, tak, aký je aj názov skladby. Aspoň som okúsil, aké to majú kameramani a strihači náročné.“ S úsmevom dodáva Gabriel.

img_4076

VYMENILI SVOJE NAHRÁVACIE ŠTÚDIO ?

Kapela Silband disponuje vlastným nahrávacím štúdiom, kde vznikajú všetky ich skladby. Napriek tomu sa rozhodli v klipe využiť New Folk Štúdio v Raslaviciach. „ Dohoda o nahrávaní klipu, práve na tomto mieste, bola viac než nečakaná. V štúdiu sme sa stretli za účelom dohodnutia detailov pre výrobu nášho CD. Veľmi sa nám zapáčilo, a keďže sme aktuálne boli v štádiu príprav ďalšieho klipu, rozhodli sme sa natočiť ho práve tu, len tak, kvôli zmene. Celkové natáčanie prebiehalo v priateľskom duchu. Počas celého točenia bol s nami hostiteľ Stano Baláž, ktorý sa o nás príkladne staral. Sme mu naozaj vďační za priestory, ktoré má naozaj závidenia hodné.“ povedal kontrabasista Miloš Silvay.

img_4067

Nie len kapela si nahrávanie v štúdiu užila. Nová skúsenosť to bola aj pre hostiteľa. „Kapelu Silband evidujem na hudobnej scéne už dlho a musím povedať, že ma veľmi zaujala svojim netradičným prístupom v interpretácii na zdanlivo ,,tradičných“ hudobných nástrojoch. Preto som veľmi rád prijal ponuku spolupráce na ich novom videoklipe a veľmi rád som im poskytol aj priestory svojho nahrávacieho štúdia. Zostrihaný materiál som ešte nevidel a o to viac sa teším na jeho finálnu podobu – určite bude stáť za to!“ povedal Stanislav Baláž.

Silvayovci sú jedinečná a originálna formácia cimbalovej hudby, aká tu ešte nebola. „Tajomstvo“ ich úspechu spočíva v skĺbení tradičného s moderným. Vytvorili tak dosiaľ nepoznaný inovatívny “cimbalový sound“, ktorý spočíva vo využití akustických ľudových nástrojov a moderných hudobných štýlov. Ich vynaliezavosťv nachádzaní nových zvukov a netypických štýloch hrania nepozná hranice. V rovnakej zostave pôsobili od r. 2003, no ako každá cimbalovka hrali skôr na ľudovú nôtu.

img_8283

Od roku 2007 sa osobitosť kapely pomaly kryštalizovala a dnes si ich progresívnosť nemožno nevšimnúť. Zakladateľmi kapely sú bratia Miloš (manažér) a multiinštrumentalista Gabriel (aranžérska činnosť). Netradičná kapela sa zviditeľnila širšej verejnosti v r. 2010 v show Česko-Slovensko má Talent, kde sa dostali až do semifinálového kola. Prvýkrát šokovali a upútali na seba na castingu v divadle, keď na fujare a ostatných tradičných ľudových nástrojoch zahrali skladbu Children od Roberta Milesa. V semifinálovom kole prekvapili skladbami od Prodigyho, Michaela Jacksona, skupiny Yes a i. Nechýbala virtuozita a tiež nové a nezvyčajné techniky hry na husliach, cimbale či cajone.

Zdroj: Tlačová správa

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií