fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hyundai do servisu! 430 tisíc kusov tohto modelu s rizikom požiaru

Korporácia Hyundai ohlásila prvé veľké sťahovanie roku smerom do servisov. Jeden z modelov má chybu, kvôli ktorej môže vzniknúť požiar.

Máte tip? napíšte nám mailom

Kórejská automobilka čoskoro začne opravné práce na 430 tisícoch kusov modelu Elantra v prevedení sedan a kombi. V Spojených štátoch bola zistená chyba ABS, protiblokovacieho brzdného systému. Podľa Consumer Reports môže do modulu preniknúť vlhkosť, ktorá potenciálne spôsobí skrat a následný požiar. Ten by mohol vzniknúť, keď je vozidlo bez obsluhy, keďže modul ABS zostáva napájaný aj po vypnutí motora.

Povolaných je takmer 400 tisíc sedanov Hyundai Elantra z rokov 2006 až 2011, vyrobených v období august 2005-november 2010. Prezrieť treba tiež 34 tisíc kombi Hyundai Elantra Touring z rokov 2007 až 2011, montovaných od júna 2007 do decembra 2010.

Spoločnosť ešte musí zistiť, prečo vlhkosť do modulu preniká. To uviedla aj vo svojej správe, ktorá bola zaslaná washingtonskej Národnej správe bezpečnosti cestnej premávky (NHTSA). To činí komplexnú opravu dosť náročnou.

Hyundai: „Problém je mimoriadne zriedkavý“

Bezplatná oprava by mala zahŕňať montáž relé do hlavného elektrického systému zasiahnutých vozidiel, ktoré zabraňuje, aby pri vypnutom motore tiekol prúd do modulu. Kým firma nezistí, prečo do modulu preniká vlhkosť, tvrdí, že vodiči budú musieť zostať bdelí, pokiaľ ide o príznaky, že pri zapnutom motore došlo ku skratu. Hovorca Hyundai povedal:

„Keď je vozidlo naštartované, krátke obvody vykazujú iné viditeľné príznaky ako hluk alebo výstražné svetlo ABS na prístrojovej doske.“

Spoločnosť Hyundai si je údajne vedomá 10 požiarov, ktoré sú pravdepodobne výsledkom tohto problému. Dodáva, že nevie o žiadnych nehodách ani zraneniach súvisiacich s otázkou modulu ABS. Problém označuje za „mimoriadne zriedkavý,“ a poznamenala, že sa vyskytuje iba v 0,0023 % prípadov zo všetkých 430 tisíc stiahnutých vozidiel.

Prečítajte si tiež:
Kórejčan, ktorý búra predsudky. Vyskúšali sme si SsangYong Korando

Očakáva sa, že Hyundai začne kontaktovať dotknutých vlastníkov od apríla 2020. Problém je jedným z mnohých, ktoré rôzne automobilky od začiatku roka ohlásili. V januári Toyota vyzvala v Spojených štátoch asi 700 tisíc majiteľov áut, aby prišli do servisu a riešili problém s palivovým čerpadlom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií